От метеорологична гледна точка годината върви добре за всички етерично-маслени култури. Очаква се реколтата от маточина да бъде по-добра от миналата година, като първото косене ще бъде след около 15 дни. Това каза за „Агрозона“ Методи Стефанов, експерт по етерично-маслените култури в „Интермед 1“.
В началото на стопанската кампания в Розовата долина времето създаде грижи за производителите, но в последствие растенията се развиха добре. В момента реколтата е наистина много добра като количество и качество. Топлото време, което се очаква през следващите дни обаче, може да изиграе лош номер на розовите насаждения и те да разцъфтят. Тогава няма да има възможност да се обере цветът и той ще опада на земята, обясни Методи Стефанов.
Проблемът с липсата на работна ръка става все по-голям, по думите му. Това се отразява както в небране на полетата, така и влияе върху рандемана и се намалява изкупната цена спрямо миналата година. Браншът очаква съдействие от държавата за решаването на проблема с липсата на работна ръка. Съдействие може да се търси от браншовите организации, за да се намери решение с еднодневните трудови договори (ЕТД), според Методи Стефанов. Ако има обвързана подкрепа за производителите на розов цвят, това ще им позволи да заплащат по-добре брането на розов цвят. Необходима е по-добра комуникация между производителите и бюрата по труда, за да може работници от други региони да бъдат пренасочвани към места, където е необходима работна ръка, подчертава производителят. В Розовата долина вече намират работа безработни роми от Сливен, Габрово, Димитровград, отвъд Балкана. Отговорност на бюрата по труда е да информират хората, които работят с еднодневни трудови договори, че не губят социалните си помощи, когато се възползват от тях, е мнението на експерта.
В сегашния си вид ЕТД са много трудни за администриране, споделя той мнението на земеделските производители в страната. Ако самата процедура по регистриране на договорите бъде променена, вероятно те ще бъдат полезни, според него. В чужбина тези условия на труд са решени с ваучери, или декларации, които производителят попълва в края на месеца, а не всеки ден. Методи Стефанов споделя мнението на земеделските производители в различни браншове, че електронната система за регистрация на ЕТД, която Агенцията по труда пусна през февруари 2017 г. не е от голяма полза за бизнеса, тъй като отново е налице неудобството да попълват поотделно всеки ЕТД.