Доц. Владислав Попов: Чрез кооперативи биопроизводителите могат да осъществяват единен маркетинг

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Сдружаването и кооперирането в сектор Биоземеделие са много решителна и критична концепция. Това каза в интервю доц. д-р Владислав Попов, ръководител на Агроекологичния център към Аграрния университет в Пловдив, пред агенция Фокус. По думите му биопроизводителите могат да се кооперират не само в определено направление, например биорастениевъдство или производство на биоплодове, биогрозде, но могат да се кооперират на принципа на концепция, която се стреми да разработи проекта „Новото Тракийско злато”. Проектът е започнал от 2009 година с 5-6 биофермера, а сега в момента са около 40 биофермера и 2-3 биопреработватели. „Самите биоземеделски производители си работят в техните ферми, но произвеждат биопродукти и биосуровини, които са в едно определено направление, например биогрозде, после събират тези продукти и осъществяват първична преработка и единен маркетинг, това е ценното”, обясни той.
По негови думи на такъв принцип действат и маркетинговите кооперации в Холандия, в Германия и в други Западноевропейски държави. Това направление е важно, защото Западноевропейските преработватели и търговци, когато искат да работят с български биопродукти, които са качествени, искат и обем. „Проблемът при нас е, че ние не можем да им отговорим с нужния обем, тоест когато се съберат няколко групи производители в определени направления, те ще могат да увеличат самия обем на продукцията и ще могат да създадат едни стабилни контакти, включително и с българските преработватели на биопродукти”, посочи доц. Попов.
Според него, тези сдружения и кооперативи, могат да свържат биоземеделците и с екотуризма. „Има биоферми, които са разположени в екологично чисти райони – полупланински и планински, където има много добри условия за съчетаване с екотуризъм. Идват български или чужди туристи и се хранят с продуктите от това определено сдружение или кооперация. Вече има няколко такива примери не само в Новото Тракийско злато и Източните Родопи, има го и в Странджа, и в Западните Родопи, така че има достатъчно примери и практики, които могат да се използват”, обясни още доц. Владислав Попов.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА