До края на 2021 г. решават за новата референтна година в ПНП за тютюн

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Продължава да се работи по въпроса относно подпомагането за сектор Тютюн до 2027 г., но с нова референтна година. Очаква се до края на тази година да бъде взето окончателното решение за това предложение на България, по думите на земеделския министър Десислава Танева, която председателства проведения Консултативен съвет по тютюна.

На заседанието беше обсъдено предложението на НАТ-2010 и тютюнопроизводителите да бъдат подпомогнати по схемата „de minimis“, тъй като досега, те не са включени в Covid мерките, предадоха от Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България (НАТ-2010). „Ние се съгласихме с аргумента, че по обезщетенията по Covid са европейски средства и тютюнът не попада в обхвата на това подпомагане. Но, след като „de minimis“ e национална схема, ние мислим, че е възможно да се осигури подпомагане и за реални тютюнопроизводители, които са отглеждали тютюн през стопанската 2020г. Предложението бе входирано в Министерски съвет и широко дебатирано на Консултативния съвет. В крайна сметка не постигнахме пълен консенсус, затова този въпрос остава за дебатиране в бъдещи заседания“, уточни Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България и президент на ELTI.

Той припомни, че веднъж сектор „Тютюн“ е получил подпомагане по тази схема. Обезщетение са получили измамените от гръцката фирма „Михайлидис“ и българската „Исперих“ – БТ, тютюнопроизводители. Аргументът да се иска подпомагане сега е, че голяма част от тютюнопроизводителите отглеждат сорта „Басми“, който тази година бе изплатен на по-ниски изкупни цени от очакваните. „Затова смятаме, че тези тютюнопроизводители, трябва и могат да бъдат подпомогнати“ – категоричен е експертът.

Цветан Филев съобщи и добрата новина, че от социалното министерство предлагат промени в Нрадеба 6 за предоставяне, регистриране и отчитане на еднодневните трудови договори, според която ще се даде възможност и тютюнопроизводителите да сключват трудови договори за краткотрайна сезонна селскостопанска работа с работници за обработка на насаждения и ръчно прибиране на реколта от тютюн.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА