Днес ще се проведат протестни шествия за опазването на Черноморието и Национален парк Пирин

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България” свиква протестно шествие в София за опазването на Черноморието и Национален парк Пирин. Хората ще се събират на 14 февруари, четвъртък, от 18:30 ч. в началото на пешеходната зона на бул. „Витоша“ (от т.нар. „Аптека“), като след това ще тръгнат в посока Народно събрание. В същия ден, на 14 февруари, граждани организират протестни шествия и в други градове: Пловдив, Бургас, Русе и Трявна.

„На 14 февруари, в деня на виното и любовта, отново излизаме, но не за да празнуваме, а за да защитим Пирин, Иракли и цялото останало Черноморие, незасегнато все още от бетона! Нека всеки постави хартиено сърце на ревера, за да покажем, че няма да спрем да обичаме природата“, се казва в поканата, разпространена през социалните мрежи в интернет.

Природозащитниците настояват да бъде разгледано вече внесеното в парламента и правителството предложение с шест стъпки, с които да се гарантира дългосрочното опазване на Черноморското крайбрежие и останалите диви плажове, дюни, влажни зони и крайморски степи: Дуранкулашко езеро-Св.Ана, Крапец, Шабленски езера, степите между н.Шабла и гр.Каварна, Камчийски пясъци-Шкорпиловци, Карадере, Иракли-н.Емона, Поморийско езеро, Мандра-Пода, Вая, Атанасовско езеро, Дюни-Алепу, Аркутино, Маслен нос (брегът и плажовете между „Перла” и резерват „Ропотамо”), Дяволското блато, р.Караагач-Корал.

Междувременно стана ясно, че експертен съвет към екоминистерството ще разгледа предложение на кмета на община Банско, което ще позволи застрояване на 65% от цялата територия на Национален парк Пирин. Екоминистърът Нона Караджова преди две години призна, че площта на ски зона Банско е с две трети по-голяма от разрешеното по концесия. Вместо да се потърси отговорност за нарушенията, на концесионера се дава възможност да изгражда хотели, нови писти и лифтове в сърцето на Пирин, сред вековните гори, заради които планината е обявена за национален парк. Вече започна събирането на подписи на хартия и в интернет в защита на Пирин.

В Коалицията „За да остане природа в България” членуват Асоциация на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българска федерация по катерене и алпинизъм, Българска федерация по спелеология, Българската фондация “Биоразнообразие”, Екологично сдружение „За Земята”, Информационния и учебен център по екология, Народно читалище „Бъдеще Сега”, Сдружение “Агролинк”, Сдружение „Байкария”, Сдружение „Белият бряг”, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение „Природа назаем”, СНЦ “Зелени Балкани”, Сдружение „Природен Фонд”, клуб UNECO към Студентски съвет на СУ „Св. Кл. Охридски”, Софийско гражданско сдружение „Щастливеца”, гражданска група „Да спасим Иракли”, „Граждани за Рила” и WWF Дунавско–Карпатска програма България. Коалицията е подкрепена от още над 50 организации, групи и инициативи.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА