Димитър Зоров: В Европа има остър недостиг на мляко

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

В Европа има остър недостиг на мляко, каза Димитър Зоров от Асоциацията на млекопреработвателите. Пред “Агрозона” той коментира, че кризата с млякото, обявена заради данни за свръхпроизводство, се е дължала или на анализи, направени от нисък експертен потенциал, или “е имало други цели, за които ние не знаем – това, за което се досещаме, е задържане на цените на продуктите.” Зоров посочи още, че в края на миналата година експерти на Комисията са излезли със становище, че себестойността на литър краве мляко в ЕС е около 39 евро цента, а по същото време в Щатите цената била около 40 доларови цента. На фона на тази цена европейски фермери са продавали продукцията си на около 20-24 евро цента.

Огромните загуби отказали много производители от този бизнес и сектора и довели до недостиг на сурово мляко, каза Димитър Зоров. Той подчерта, че има и международни фактори, които не са за пренебрегване като ембаргото от Русия. В същото време Китай също се беше отдръпнал от купуване на сухо мляко. “Видя се, че този фактор оказа влияние и в страни извън ЕС като САЩ.”, каза още председателят на Асоциацията на млекопреработвателите. Сега обаче от Китай са започнали да купуват, което оказва влияние на световните пазари. “Миналата седмица изпълнителният директор на една от най-големите компании производители на млечни продукти в световен мащаб каза, че имат огромни поръчки извън ЕС, не могат да смогнат и че Европа особено с маслото и някои млечни продукти на Коледа ще изпита недостиг. Вижда се по цените – цената на маслото в момента е точно два пъти в сравнение с цената на маслото от миналата година.” При другите млечни продукти поскъпването е пълзящо, но в близките поне 15 месеца няма как да има производство на мляко, което да компенсира недостига, коментира Зоров.

У нас вече има покачване в цената на млечните продукти. Маслото като борсов продукт няма как в България да има различна стойност, особено при положение, че голяма част от предлаганите у нас масла, не са с български, а с европейски произход, каза Димитър Зоров. По думите му няма как цената на суровото мляко да се е вдигнала с близо 40% и това да не даде отражение в крайния продукт. С какви темпове ще се повишават цените у нас зависи от отделните производствени предприятия. Средата е силно конкурентна, у нас в млечния сектор има около 244 предприятия. “Въобще не може да става въпрос за някакъв сговор.”, беше категоричен преработвателят. Според него поскъпването ще продължи, но то ще зависи и от потреблението на европейски продукти и от страни извън ЕС, в частност и от Китай.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА