Декларираните втора година угари няма да се подпомагат

Златко Златков
Златко Златков
18 Минути

Тази година при очертаването за улеснение на кандидатите могат да се видят и застъпванията от миналата година

Георги Праматаров, н-к отдел “Идентификация на земеделски парцели” в МЗХ

Интервю на Светлана ТРИФОНОВСКА

– Г-н Праматаров, вашият отдел е от най-инфаркт­ните в министерство на земеделието май?

– Да, така е, защото основната функция на отдела е да поддържа системата за идентификация на земеделските парцели, която е част от интегрираната система за админи­стриране и контрол /ИСАК/, чрез която се правят провер­ки по подадените заявления за плащане на площ. От близо 120 хил. кандидати за плащане на площ около 92-95 хил. имат площи, които заявяват за подпомагане. На 15% от тях се правят проверки от Техническия инспекторат към ДФ “Земеделие”, а на останалите само административни или кръстосани проверки спрямо заявеното за подпомагане и спрямо базата данни за ползването на земеделските пло­щи, която се поддържа от МЗХ. За около 85% от хората това се явява една от основните проверки – засечката меж­ду заявените площи и данните, които се намират в базата данни за ползване на земеделски площи. Базата данни съдържа цифровата ортофотокарта, фи­зическите блокове, които са географски идентифицирани площи по трайни топографски елементи. Те от своя страна се разделят на земеделски и неземеделски. Основната ин­формация, която засяга кандидатите е за допустимите за подпомагане площи. Всъщност, когато говорим за очерта­ване на площите за подпомагане от земеделските произ­водители, това именно е един от много слоеве, но е познат сред сектора като „слоя”, защото въз основа на информа­цията за него се извършва подпомагането по СЕПП. А всич­ко е слой и снимките, и физическите блокове, и слоя с ре­зерватите, където е забранено да се извършва земеделска дейност, слой има за земите с висока природна стойност, всякакви други много слоеве.

– Защо всяка година има проблеми с очертавани­ята? Ето, земеделските производители сега каз­ват, че ако виждат какво очертават няма да имат проблеми.

– Те искат да виждат какво е очертал съседа преди тях, за да избегнат застъпването и така да избегнат санкциите. Но, ако дойдат първи да нанесат данните си ще виждат само цифрова ортофотокарта с петгодишна давност, физиче­ски блокове и друга информация, която ще им помогне за идентификация. Също така една евентуална неточност при очертаването на първия кандидат в даден блок би довела до неточности, съответно санкции и при всички останали кандидати. Не е за подценяване и факта, че наличието при очертаването на данни за заявените площи на останалите земеделски стопани би позволило на всички недобросъ­вестни кандидати в края на съответната кампания да заявят на свое име всички свободни (незаявени) площи, въпреки че не ги обработват, каквито опити имаше в първите години от прилагането на схемите за плащане на площ.

Нека уточним, какво точно виждат на екрана, когато седнат да очертаят площите, които заявя­ват за подпомагане?

– Снимката на землището – реалната снимка, зависи каква е валидността, защото ако е преди пет години, каквато е максиамално допустимата актуалност, има голяма вероят­ност да има промени в района…

– В такъв случай?

– Има вариант кандидатите да измерят с джи пи ес това, което обработват. За тази цел за помощ могат да се обър­нат към фирма или общинска служба, ако кандидатът не може да се ориентира на снимката. Преди две години, ко­гато започнаха измерванията със GPS, всички се надяваха, че това е разковничето към вярното очертаване, но се ока­за, че пак има грешки и застъпвания. Дори и измерването да е с джи пи ес кандидатът трябва да се съобрази със снимката и допустимия слой, защото всеки сателит дава отклонение. Затова е добре да се коригира, тъй като не ви­наги може да има тотално съвпадение. Освен това някои кандидати смятат, че като са очертали със сателит площите си, задължително този парцел ще бъде подпомогнат. Суб­сидирането няма да стане, ако тази площ не се обработва през годината.

– Актуални ли са картите?

– Да, защото са от 2010 или 2011 г., и няма кой знае какви топографски промени. Възможно е една площ, която е била обработвана да бъде изоставена и т. н. Това не е голям про­блем с идентифицирането, защото тази информация, която минимално се изисква по регламент, ние винаги я имаме. Стремежът като администрация е да даваме все повече данни, които да намаляват процента на грешките, които се откриват по-късно на място. През 2010 г. например по вре­ме на самото кандидатстване земеделските производители вече виждаха и допустимия слой, освен физически блоко­ве и карта. Според мен и според хората в Разплащателна­та агенция това е една от основните причини грешките по време на теренните проверки да паднат от 10% на 5,5% от тогава досега.

-Допустимият слой обаче бърка много хора и те се заблуждават да очертават само терените, кои­то са в него и така могат да си причинят щета. Може би неслучайно миналата есен зам.-минис­тър Светлана Боянова призова хората да очерта­ват това, което работят, а не това, което е в до­пустимия слой. Тя увери, че след това ще бъдат извършени проверки и ако нещата са коректни, никой няма да бъде ощетен.

– Да, точно така е, защото е задължение на кандидата да очертава това, което обработва. Допустимият слой дава една често идеална представа за това, което работиш и то е проверено или чрез снимка или чрез теренна проверка. Когато кандидатите са обработили нещо допълнително или считат, че допустимият слой не е определен коректно, то­гава трябва да се заяви това, което се обработва. Когато се заявят такива площи, то това е сигнал към нашия от­дел и центровете от общинските служби за проверка дали има корекция на допустимия слой. Прави се или чрез де­шифрация на снимка от същата година или чрез проверка на терен. Всяка година има молби от фермери, които искат проверка на терен.

– Нека уточним, кандидатът може ли сам да по­иска проверка?

– Целенасочено се правят проверките и с молба, и без молба и установяваме в кои физически блокове има заяве­ни парцели, които са извън допустимия слой. Става дистан­ционно и на терен, като ако картата е от предходни години се ходи на терен. Има много кандидати, които се проверяват от Техническия инспекторат, а ние искаме да избегнем двойни проверки, защото те проверяват лица и кандидати, а ние физически блокове, в които има потенциална нужда от актуализация на информацията. За служителите от Раз­плащателната агенция и Техническия инспекторат актуали­зацията и изчисленията зависят от проверката на място, а за всички останали от допустимия слой. Има много молби, които искат проверка от нас, а така или иначе те са попад­нали в Техническия инспекторат. Има софтуер за директни­те плащания на площ, който изважда част от кандидатите, тези пък които са риск-кандидати се подават за проверка към Техническия инспекторат. Всичко е регламентирано. Няма санкции без проверка.

– Значи няма ощетени, така ли?

– При 120 хил. души няма как да гарантирам това, но зато­ва си има процедури, които засегнатите могат да използват. Една от тях е да се подаде възражение срещу допустимия слой, според наредбата за ИСАК, че всяка година след всички проверки и актуализации, които правим по базата данни ще се публикува заповед на министъра на земеде­лието, че заинтересованите земеделски стопани могат да подадат възражения срещу допустимия обхват. ТехническЦелта на администрацията е проверките да приключат до 30 ноември всяка година като краен срок, включваме и нанасяне на данните, защото това не са отделни процеси. Имаме три центъра за дешифрация на картите, а общин­ските служби правят теренните проверки и разчитат джи пи еси.

– Има земеделски производители, които казват, че без да искат са очертали пътища.

– Това не е възможно, пътищата се виждат на картата, най-нормалното е да се съобразиш, а не да го заявиш. Има редица проверки на входните данни в системата за ранно предупреждение при очертаването, което насочва канди­датите какво евентуално са объркали при очертаването и да го променят, защото след това като излезе път ще има санкции. Но има и друг вариант, да го няма вече пътя и да има корекция.

– Кога земеделските стопани ще могат да пода­дат тази година оплаквания?

– Да направим сметка, в края на юни приключва кампани­ята със заявяването, следват проверки от РА и МЗХ. Това значи, че ако максималният срок за тях е 30 ноември след­ва в края на декември РА да има резултати от кръстосаните проверки.

– С какво 2012 г. се отличава от останалите, има­ше идеи да се заявяват предварително земите още през септeмври?

– Все още е идея, но за нея трябва да има политическо ре­шение и софтуеър. Тя е свързана най-основно с три неща- предстоящото подпомагане през 2014 г., когато ще трябва да преминем на система с права на плащане, тогава трябва да имаме по-добра информация не само относно допусти­мостта, но и правното основание за ползване. Идеята за предварително очертаване е, за да е ясно всяко право на плащане за кого е. Най-важното е, че една такава система би отстранила напълно проблема със застъпванията. Иде­ята е инспирирана от доста жалби и неуредени моменти в земеползването, както и от споразумения за комасирано ползване.

– На какъв етап е процедурата по очертаване?

– Тече си срокът от първи март до 15 май, в момента са към 40 хиляди подадените заявления, за края на март е нормално. След 15 май до 9 юни има възможност за закъс­няло подаване, където за всеки работен ден има санкция. Искам да припомня, че има новости по време на канди­датстването, има още данни, които се виждат от кандидати­те, за да могат по-коректно да се идентифицират площите. Първото е, че могат да копират или да използват парцела от миналата година, ако няма промени и да го пренесат на сегашната карта. Това го имаше всъщност и предходните две години. Така е по-лесно, могат евентуално да сменят културата, но е важно да не забравят, че при копирането, ако миналата година е имало грешки при кандидатстването, то могат да ги пренесат и в тази. Много е важно това, че освен заявеното от миналата година сега могат да се видят и застъпванията от миналата година, които са имали в този парцел. Виждат се и площи, които са извън допустимия слой, за ориентация. Това е важно, защото оплакванията са в резултат на неточност при очертаване, което наисти­на е така. Всеки кандидат може да си реши дали да заяви предходна година или да елиминира застъпването от пре­дходната година. Това принципно правило и възможност за евентуални корекции в заявената площ от предходна годи­на, а именно съобразяването с границите на физическите блокове и допустимия слой обаче, трябва да се преценява и използва с много голямо внимание от кандидатите, които заявяват агроекологични мерки за подпомагане. В повечето от направленията по мярка АЕП има основно базово изис­кване 5 години след одобрението да се обработват, съот­ветно заявяват, едни и същи площи. В този смисъл е от из­ключителна важност всяка следваща година да се заявяват площите от предходните години, а евентуални корекции и промяна в тях по каквито и да е причини, освен регламен­тираните форсмажорни обстоятелства, може да доведе не само до неизплащане на субсидии, но и до възстановяване на получените такива от предходните кампании.

– Сега очаквате по-малко грешки, така ли?

– Би трябвало в това отношение да намалеят както застъп­ванията, така и заявяването на неподходящи за подпомага­не площи. И двете категории грешки се считат за наддекла­рирани площи и най-често водят до санкции.

– Какъв процент на грешки очаквате?

– Като процент застъпванията са малко, но касаят голям брой кандидати. Над 50% от кандидатите са със застъпва­ния, през 2011 г., но площта, която е застъпена е около 1% от заявената.

– Драмата с пасищата ще продължава ли?

– Вероятно да, основното е, че се заявяват пасища, за кои­то имат сключен договор преди всичко с общините, и много хора смятат, че това им гарантира субсидия, а всъщност не е така. Условието за получаване на субсидията е площите да се поддържат в добро земеделско състояние чрез паша или косене, а много често и чрез двете.

– Много земеделски производители са убедени, че изискванията за северните европейски страни не бива да бъдат прилагани към страна като Бъл­гария в Югоизточна Европа. Ние не сме Холандия, все пак.

– Технически отдел на МЗХ няма участие в политиките на страните. Но Португалия, Испания и Гърция за следващия програмен период се опитват да въведат понятие среди­земноморски пасища. Ние ги подкрепяме, защото и ние имаме такива. Идеята е да се отдели такава категория, за която изискванията да са по-различни. А това, което може да се използва от настоящите документи за пасищата е, че голяма част от тези, които не са допустими по СЕПП са не­допустими и по необлагодетелстваните райони, защото там изискванията са същите като по СЕПП. Има много хора, които заявяват пасища само по необлагодетелствани ра­йони, но те не са с по-леки критерии. Такива са от Натура и Агроекология, където предимно става дума за пасища с висока природна стойност и затова критериите са по-зани­жени. Там не се гледа допустимия слой, а дали физическият слой е допустим за подпомагане. В интерес на истината има кандидати, които заявават откровено гори или захрастени терени.

– Нормално е животните да пасат на места, къде­то има и дървета, и храсти все пак.

– Напълно съм съгласен, но няма как да бъде подпомага­но пасище в гората по критериите за единица земеделска площ, защото в случая първото условие е площта да е зе­меделска. Разрешени са до 50 дървета, а по Натура до 75 дървета.

– Какво стана с електронния регистър, който трябваше да попълват сертифициращите фирми при биоземеделието?

– Въведен е и информацията се вкарва директно в ИСАК.

– Какви са другите подводни камъни при очер­таването, за които трябва да бъдат предупредени земеделските производители?

– Много е важно, че от тази година ще започнат проверки за това две години подред да не може да се заявява угар, за да бъдат изпълнявани изискванията за сеитбооборот. Пре­дишните години е било възможно да се заявява угар две по­редни години, но вече не, ще се проверява и санкционира. Затова има и допълнителен слой угар, така че това, което миналата година е заявено, ако го обявиш и тази, независи­мо дали ти си обработвал тази земя, ще има проблем.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА