Дания унищожава цялата си популация от диви свине, за да се предпази от АЧС

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути
д-р Стен Мортенсен
д-р Стен Мортенсен, Дания

Датските власти са решили да унищожат тотално цялата си популация от диви свине, за да предпазят страната си от навлизането на Африканска чума по свинете(АЧС). Това съобщи днес д-р Стен Мортенсен, началник на отдел «Здравеопазване на животните» към службата по здравеопазване на животните и безопасност на храните в Дания. Той е в нашата страна, за да участва в семинар за справяне с АЧС.

Според д-р Мортенсен Европа има сили да се справи със страшното заболяване. «Да представим нашия опит в България е предизвикателство. Заболяването има ужасяващ ефект върху цялото производство на свинско месо на Стария континент. А в следващите години вероятно ще бъде още по-сериозно предизвикателство.», каза още датският експерт. В Дания няма много диви свине, но страната ще изгради ограда на границата с Германия, от където мигрират дивите животни. По думите на д-р Мортенсен вирусът на АЧС е изключително упорит и оцелява сполучливо в месните продукти 8 месеца, независимо от обработката.

Заради африканската чума по свинете, производството на свинско месо в Естония от 2015 г. насам е спаднало с 1/4 , а производството в задните дворове и малките ферми изцяло е изчезнало.

През миналата седмица стана ясно, че Франция ще направи ограда по част от границата си с Белгия, за да предотврати разпространението на болестта. От своя страна белгийските власти решиха да избият няколко хиляди прасета в своята заразена зона, за да не допуснат заболяването да стигне до фермите, но така или иначе Белгия е изправена пред ембарго върху износа за страни като Китай и Южна Корея. Китай също се бори с епидемия от чума по свинете.

Четете още: Китай е намерил решение за справяне с АЧС

В нашата страна АЧС беше открита в прасета в домашни стопанства в село Тутраканци. Взетите мерки не позволиха на опасната болест да се разпространи в други селища, обявиха от Българската агенция за безопасност на храните. Освен това ние първи направихме ограда по сухопътна граница с цел недопускане на диви прасета от Румъния да преминат на наша територия.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА