Д-р Дамян Илиев: Отглеждането на животни в нерегистриран обект трябва да се криминализира

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Отглеждането на животни в нерегистрирани обекти трябва да се криминализира. Това каза изпълнителният директор на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ)  Д-р Дамян Илиев. По време на пресконференция организирана от Българската агенция по храните (БАБХ) по повод стотиците птицевъди излезли на протест пред Агенцията. Недоволството в стопаните беше отключено поради мерките, които БАБХ предприе за ограничаване на грипа у нас. протест патки protest След няколкочасови разговори до консенсус не се стигна.  „Големите фермери са изключителни професионалисти. Но има и много малки задни дворове, които не са регистрирани и носят опасност за големия, индустриалния бизнес. Така че всички мерки, които трябва да вземем, е да защити бизнеса в тази посока. И ние предлагаме засилен контрол. Има неща, които са свързани с нормативна база и със законодателство. И всички се съгласихме, че може да се мисли за криминализиране на някои действия, които водят до това, че държавата губи много пари и в същото време подлагат на риск добрите фермер.”, каза д-р Илиев.

“Фактите показват, че мерките, които се взимат в България за ограничаване на заболяването са лоши. По тази причина и заради това, че влизаме в сезон, в който птичият грип влиза в своя пик – от сега до края на май, и във връзка с това, че около регистрираните ферми с птичи грип започнаха да се появяват огнища, и  това, че имаме повтаряемост на фермите, ние трябва да вземем мерки, които не са лесно приемливи от бизнеса“, каза директорът.

Критики по отношение вземане и истинност на пробите е имало и от двете страни, добави Дамянов. Срещата днес е направена, за да се стигне до желания консенсус, такъв обаче не беше постигнат. В утрешния ден отново ще се проведе среща с тях и очаква на нея те да дойдат при него с готови предложения в писмен вид. „Първото ни предложение, което направихме на първата среща, беше районите, в които има повтаряемост на заболяването, да бъде спряно зареждането до 1 юни – това са Добрич, Пловдив, Стара Загора, Хасково и Ямбол. Там да се забрани организирането на панаири, пазари, заселване на птици в птицевъдни обекти и за дивеч. И като изтече този срок, да вземем мерки какво да правим. Това предложение не беше прието добре. С тези, които се занимават с кокошки, стигнахме до извод, че ограничението е по-добре да бъде на общински принцип или на определена зона“, коментира д-р Илиев.

 

 

ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА