Д-р Дамян Илиев, изпълнителен директор на БАБХ: Приключваме с проверките за качество на млякото в големите ферми

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
10 Минути

Доктор Илиев, болестта за която говорите отдавна – нодуларен дерматит вече е в нашата страна, каква е картината на огнищата към момента?

Това мое безпокойство е много силно от януари миналата година и въз основа на това направихме опит да обучим нашите хора добре за опасността, която е до границата със съседните държави. В момента нашите експерти по здравеопазване на животните са едни от най-добре подготвените в Европа. Те бяха в Турция и видяха огнищата, след това направихме семинар – обучение в Александруполис между турски, гръцки и български експерти. Лектор беше най-големия експерт по този проблем от Англия. Това беше причината да стартираме обучителна и информационна кампания в страната, която в крайна сметка обаче се оказа, че не е достигнала до съзнанието на фермерите. Обиколихме областите, в които очаквахме да влезе нодуларния дерматит. Започнахме от Бургас, Средец, Ямбол и в други части на страната. Фермерите се събираха и много се надявах, че всички са ни обърнали внимание. Това обучение мина през цялата страна дори скоро имахме среща с фермери, представители на различни браншови организации, отпечатахме брошури и ги раздадохме из страната, но няма никакъв ефект.

В последно време фермерите се информират помежду си, изведнъж някои от тях се превръщат в капацитети и дават мнение за неща, които наистина са в сферата на експертизата. Опитват се да налагат мнение и да поставят под съмнение начините, по които ние работим, за да спрем заболяването. Което е голяма грешка, защото понякога хора на позиции се подвеждат да се съгласяват с мнения, които са опасни за всички околни. Аз разбирам, че няколко години авторитетът на службата не беше добър и някой фермери ни нямат доверие – и на агенцията, и на частно практикуващите лекари. Може би имат основание за някои работи, но тази комуникация не е добра, защото не се използва експертизата на лекарите правилно. И е много опасно, когато специалистите са принудени да правят компромиси с необходимите мерки.

Има ли случай да се крие болестта, за да не бъдат унищожени животните и тя винаги ли е смъртоносна?

Заболяването е смъртоносно в 15 % от случаите, но животните губят всякакви икономически качества – отслабват, не дават мляко и човекът няма никакъв интерес да гледа такова добиче, защото е на загуба. Емоцията, че убиваме животното е друго нещо, но стопаните го виждат в началото, когато нещата не са се променили достатъчно. Важно е при откриването на заболяването държавата да изплаща животните в много кратко време след евтаназията. Така няма да се провокира мисълта – кога ще ми ги платят, колко ще ми ги платят, не е ли по-добре да продам животните, като виждам че има заболяване. Това може да доведе до разнасяне на заболяването. Държавата плаща бързо, но това си е процедура – животните трябва да се евтаназират, което е много тежка работа. След това се вкарват в информационната система, да бъдат оценени, да се направят протоколи, които отиват в земеделското министерство за потвърждаване, защото някои животни са под селекционен контрол и са на други цени. Иначе цените на изплащане са пазарните. Първите животни бяха платени на третия ден, след това нещата се забавиха малко, но до 20 май ще сме приключили с всички, които са унищожени досега.

Какво означава за нашата страна наличието на болестта?

Получаваме статус на „страна със заболяването“ независимо от това дали го има като огнища или само като ваксинация. Ваксинацията на едно стадо означава, че то е на същия статус от икономическа гледна точка. Ограничението е за цялата страна. Не мисля обаче, че нашите партньори ще си позволят да купуват живи животни от такава държава. При млякото и продуктите от него след като минат пастьоризация се счита, че са безопасни.

Засега Стара планина ли е границата за разпространение на нодуларния дерматит?

Засега да, но всичко зависи от криминалното мислене на хората, защото ако спазваха нашите указание можехме да не стигаме до тук или да отложим във времето идването на болестта. Засега европейската нормативна база е такава – не може да се ваксинира превантивно, ако нямаш огнище.

В момента приключи проблема с намирането на ваксини, до края на май ще имаме още 450 хил. ваксини. Досега са ваксинирани 300 хил. животни. Започва се ваксинацията от големите обекти и после се стига до задните дворове. Ваксината е от Южна Африка, става дума за жива ваксина, каквато тази страна може да си позволи риска да произвежда, докато в Европа това не може да стане.

До края на май трябва да приключат проверките за качеството на млякото в големите ферми, докъде стигнахте?

В края на май ще приключим с големите ферми от 50 животни нагоре. Проверките са много и различни, защото това дава възможност за обективност. Еднократно взети проби може да ни накарат да сложим сериозен етикет върху дадена ферма. През цялото време информираме фермерите за резултатите, а те могат да вземат съответните мерки според резултатите от пробата и да си променят отношението към хигиена, мастити или други причини. Ние с този контрол им помагаме, а не ги ликвидираме. Сега ще излязат общите резултати, ще ги класираме и собствениците ще имат три месеца да се поправят и след това отново ще има проверки. Това е системата за контрол, за да ги допуснем до европейския пазар. Освен това за неотговарящо мляко може да ни наложат много сериозни санкции в Европа.

Агенцията прави проверки за растителни мазнини в млечните продукти, какви са резултатите?

Направихме проверки съвместно с министерството, бяха взети около 400 проби сирена, масла и кашкавал. От сирената са излезли осем с немлечни мазнини, при кашкавала и маслото нямаше такива резултати. Има унищожени 2,6 тона храни, други са с други етикети, има актове за всички, които са хванати, че произвеждат такава продукция.

Закона за храните кога ще стане факт?

Очаквам в рамките на тази парламентарна сесия да имаме приет закон. Има увеличение на санкциите, но това е за различните сфери на контрола. Когато имаш едно голямо индустриално предприятие мисля, че нещата трябва да бъдат неизбежни. Важно е да се направят правилно, така че съдът да не ги отменя. Мисля, че новите по-високи санкции ще бъдат полезни. Всъщност голямото повишение на санкциите е за последващите нарушения, което е според мен е изключително обективно. Ако нещо нередно се е случило и има наложено наказание от 500 лева, това за един голям производител са нищо пари. При следващо нарушение обаче, ако санкцията е 5-6 пъти по-висока и дори имаме възможност да му спрем производството докато не се оправи – това има вече значение.

В новия закон за храните е заложено да се разделят на различни витрини охладеното месо и третираните продукти. Как обаче те може да се различат от обикновения купувач?

Нашите хора контролират това на базата на документи, там има записани количества, обеми, време на доставка и произход. И е много трудно при това положение да се премести от едно място на друго. Иначе успехите на заблуда на клиенти са големи. Затова ние често повдигаме въпроса, че се взема ниско качество за големи пари. Това наистина е проблем, но на качеството. Ние сме категорични, че няма проблем в България с безопасността на храните. Има обаче заблуда на клиентите за това, което си купуват.

Предстои един натоварен туристически сезон, как ще контролирате храните в курортите това лято?

Както и досега ще командироваме колеги от вътрешността на страната към морските райони. Имам обаче намерение тази година да отиват за по-дълго, защото досегашната практика за оставане по една седмица не е рационална. Докато се запознаят със структурата и всичко необходимо, и трябва да се връщат. Смятам, че е необходимо да стоят малко по-дълго време и да видят каква е средата. Категорично няма да се съглася нашите експерти да гонят по плажа продавачите на царевица. Това е абсурд да стане. Има си концесионери, които трябва да следят за това и ще наказваме тях, ако има нарушение. В същото време има проблеми с ол инклузива. Трябва да се проверяват храните в обектите осигуряващи това хранене, защото там се предлагат евтини имитиращи продукти. Но самият туристически бранш, ако продължава да го прави значи греши много.

Ще направим всичко възможно проверките да са по-ефективни от друг път, но не искам да казвам всичко, което ще правим, защото търговците знаят как да се крият от нас.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА