Чума дебне и дивите прасета, авджиите със спецмерки срещу болестта

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Заради болестта африканска чума по свинете, която се разпространява вече в няколко европейски държави (Естония, Латвия, Литва, Полша, Молдова. Украйна, Беларус, Русия), у нас се въвежда засилен контрол върху гъстотата на популацията диви свине в страната, като особено внимание се обръща на общините по поречието на река Дунав и на островите по реката, общините в област Силистра и Добрич по сухоземната граница с Румъния, както и в общините със стада източнобалкански свине в областите Бургас, Варна и Шумен, където е разпоредено максимално редуциране на популацията диви свине, съобщават от Българската агенция по безопасност на храните.iztochnobalkanska_svinia

Ловците трябва незабавно да информират официален ветеринарен лекар за всички намерени умрели диви свине, промяна на здравния статус, поведението и/или изменение от нормалния вид на вътрешните органи при първичната обработка на отстреляните диви свине. Необходимо е да се предоставят проби от дивите животни (кръвна проба от всички отстреляни, намерени болни и умрели диви прасета и органна проба – далак, бъбрек, лимфни възли, сливици от всички отстреляни, намерени болни и умрели диви свине или дълга тръбна кост в случаи на загнили трупове), които да бъдат изследвани за чума по свинете. След първичната обработка на отстреляните диви свине, трябва да се извършва обезвреждане чрез загробване или изгаряне на кожата, карантията и други странични и отпадни продукти, става ясно от превантивните мерки, които агенцията взема.

„Тази болест е всичко много трудна за откриване. Симптомите се виждат чак в крайна фаза, когато животното е изключително болно, отслабва и умира. След това го изяждат и други животни, включително и глигани, защото те са всеядни, при което те стават вирусоносители. Единствено, когато се отстреля животното и се изкорми, във вътрешностите му има кръвонасядания и кървави точки по бъбреците, които показват наличие на болестта“, сподели за „Агрозона“ инж. Людмил  Лилов от Ловно – рибарско дружество „Сокол“ в Разград. Вирусът може да се пренесе с ловните дрехи и оборудване на ловците, които обикалят по Европа, предупреди специалистът. Заразеното животно не е опасно за човека, вирусът не се предава, а и месото след обработка също става за консумация. Яденето на сурово месо обаче е много опасно.roast-pork2

Ловците от Разградско обаче не могат да правят анализи на месото от дивеча, който са отстреляли, защото в областта няма лицензирана лаборатория. Ловният специалист настоява с такива центрове да се сдобият всички областни градове в страната. Авджиите от Лудогорието търчат с пробите си до Русе, Шумен или друг град в Североизточна България. Така се забавя обаче обратната връзка и пример за това, е че по-миналата седмица в с. Езерче имало случай на заразяване с трихинилоза. „Трябваше да се изземе месото от къщите на ловците, а хората, които са го яли да ходят изследвания. Това е коварна болест, от която никой не може да се излекува и болестта си остава в мускулатурата на човека за цял живот.“, предупреждава инж. Лилов.

Хората участващи в лов, получават резултата от пробите за три дни, обикновено месото се носи в понеделник и резултатите са ясни до сряда. Най-нетърпеливите обаче смятат, че при температура над 70 градуса няма нищо страшно за здравето им. При недобра термична обработка обаче опасността е голяма.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА