Бум в отглеждането на соя в България

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Асоциация „Дунавска соя“, БАСФ и ЕТ ПРИС Борислав Горанов представиха пред повече от 250 земеделски производители от страната, експерти, търговци и преработватели демонстрационната платформа „Дунавска соя 2015”, организирана край гр. Кнежа, в землището на стопанството на ЕТ ПРИС. Събитието привлече вниманието на земеделски производители от България, Румъния, Молдова и други държави.

От презентацията на Драгош Дима, регионален директор на Асоциацията „Дунавска соя” за Румъния, България, Молдова и Украйна, стана ясно, че площите засети със соя в България през 2015 г. са се увеличили до 350 хил.дка, което може да се сравни с 20 хил.дка година по-рано. Завишен интерес се отчита и в останалите европейски държави, което се обяснява с възможностите за финансиране по зелените плащания.

Демо платформата „Дунавска соя – Кнежа2015 г.“ показа устойчив модел за успешно производство на соя в България, култура, която има 100 годишна производствена история  у нас и бе рязко извадена от сеитбооборота през последните двадесетина години.

В Асоциация „Дунавска соя” членуват 195 браншови организации от 16 дунавски и недунавски държави, обединени от желанието да увеличат производството на протеиновата култура без ГМО.

Климатичните условия за отглеждане на соя в България и държавите от Черноморския регион са много добри и ако през следващата година имаме добър пазар, ще има и увеличение на площите засети със соя, каза Милена Горанова, агроном и производител на пшеница, ечемик, соя, царевица и слънчоглед в Кнежа. Въпреки това, сериозен недостатък на българския пазар е, че изискванията за износ на соя са много високи, а в България няма преработватели.

Едва 4% от обработваемата земя в Европейския съюз е заета със соя, което не е достатъчно, за да покрие нуждите на потребителите, поради което експертите са на мнение, че в бъдеще ще се инвестира силно в развитието на това производство.

Последните борсови цени на соята на борсата в Чикаго сочат, че котировките се движат около 320 долара. Очаква се през есента, когато соята се прибира, цените да се покачат, затова и фермерите се надяват на средни цени около 600-650 лева за тон.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА