Бум в отглеждането на соя в България

Асоциация „Дунавска соя“, БАСФ и ЕТ ПРИС Борислав Горанов представиха пред повече от 250 земеделски производители от страната, експерти, търговци и преработватели демонстрационната платформа „Дунавска соя 2015”, организирана край гр. Кнежа, в землището на стопанството на ЕТ ПРИС. Събитието привлече вниманието на земеделски производители от България, Румъния, Молдова и други държави.
От презентацията на Драгош Дима, регионален директор на Асоциацията „Дунавска соя” за Румъния, България, Молдова и Украйна, стана ясно, че площите засети със соя в България през 2015 г. са се увеличили до 350 хил.дка, което може да се сравни с 20 хил.дка година по-рано. Завишен интерес се отчита и в останалите европейски държави, което се обяснява с възможностите за финансиране по зелените плащания.
Демо платформата „Дунавска соя – Кнежа2015 г.“ показа устойчив модел за успешно производство на соя в България, култура, която има 100 годишна производствена история у нас и бе рязко извадена от сеитбооборота през последните двадесетина години.
В Асоциация „Дунавска соя” членуват 195 браншови организации от 16 дунавски и недунавски държави, обединени от желанието да увеличат производството на протеиновата култура без ГМО.
Климатичните условия за отглеждане на соя в България и държавите от Черноморския регион са много добри и ако през следващата година имаме добър пазар, ще има и увеличение на площите засети със соя, каза Милена Горанова, агроном и производител на пшеница, ечемик, соя, царевица и слънчоглед в Кнежа. Въпреки това, сериозен недостатък на българския пазар е, че изискванията за износ на соя са много високи, а в България няма преработватели.
Едва 4% от обработваемата земя в Европейския съюз е заета със соя, което не е достатъчно, за да покрие нуждите на потребителите, поради което експертите са на мнение, че в бъдеще ще се инвестира силно в развитието на това производство.
Последните борсови цени на соята на борсата в Чикаго сочат, че котировките се движат около 320 долара. Очаква се през есента, когато соята се прибира, цените да се покачат, затова и фермерите се надяват на средни цени около 600-650 лева за тон.