Бразилия остава най-големият производител на птици в света

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Търсенето на птичето месо с най-голям ръст спрямо останалите видове

Секторът на птицевъдството в Бразилия ще продължи да доминира на световния пазар през следващите 10 години, според прогноза, публикувана от Департамента по селско стопанство на САЩ (USDA). Глобалното потребление на пилешко месо ще нарасне с 16,7% до 2031 г, сочат прогнозите. Предвижданият ръст на търсенето на всички видове месо е най-висок сред развиващите се региони като Югоизточна Азия, Латинска Америка, Африка и Близкия изток, пише Euromeat.

Докладът показва, че птичето месо има най-висок ръст в производството и потреблението в сравнение с говеждото и свинското месо. Това е така, защото производството на домашни птици показва по-силен растеж в страните с ниски и средни доходи (20,8%), отколкото в по-богатите страни (8,5%). Годишният внос на птиче месо може да нарасне с 2,6 милиона тона (20,3%), достигайки 15,8 милиона тона през 2031 г. По-голям растеж ще бъде концентриран в развиващите се пазари в Азия, Латинска Америка, Африка на юг от Сахара и Близкия изток. Очаква се Русия, Украйна, Европейският съюз, Тайван и Канада да покажат много по-бавен темп на растеж, показват още прогнозите на USDA. Очаква се вносът на домашни птици в Африка и Близкия изток да нарасне съответно с 22,3% и 16,8%.

Според доклада Бразилия може да представлява 32,5% от растежа на световния износ през следващото десетилетие, като доставките ще нараснат с 19,6% до 5,2 милиона тона до 2031 г. През същото време износът на пилета от САЩ може да се увеличи с 13,9% до 4,3 милиона тона през следващото десетилетие. Очаква се ЕС да увеличи външната търговия с домашни птици с 15,9% до почти 2,9 милиона тона, докато делът на Тайланд ще скочи с 31,7% до 1,4 милиона тона.

 

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА