150% ръст на вноса на птиче месо от Украйна в ЕС

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Със 100% се е увеличил и вносът на яйца

На фона на скока на украинския износ за ЕС Европейската комисия настоява, че търговията върви добре, но признава, че има „известен риск“ вносът да понижи цените и да застраши местното производство на птиче месо, яйца и захар.

„Не виждаме никакво значително неблагоприятно развитие на селскостопанския пазар на ЕС“, каза заместник-директорът по земеделието на Комисията Пиер Баску пред евродепутатите, които изразиха загриженост относно увеличаването на украинския внос на заседание на комисията по земеделие на Европейския парламент миналата седмица, предаде Euroactive.

Баску обаче призна, че изпълнителната власт на ЕС е идентифицирала „известна уязвимост и риск“ в сектори като домашни птици, яйца и захар. „Това е елемент, който наблюдаваме много внимателно“, добави той.

ЕС временно премахна ограниченията върху вноса от Украйна през юни 2022 г. след нахлуването на Русия в страната, което доведе до приток на украински стоки на пазара на ЕС и тласна цените надолу, особено в страните на първа линия – а именно Унгария, Полша, Словакия, Румъния и България. 

Докато зърнените и маслодайните семена съставляват по-голямата част от вноса – Украйна е един от най-големите износители на зърно в света – евродепутатите посочиха и други селскостопански продукти.  

„Украинското птиче месо (износът за ЕС) се е увеличил с около 150% в сравнение с предвоенната ситуация, а яйцата (…) с над 100%“, каза десноцентристкият евродепутат Норберт Линс. 

В отговор Баску посочи спад в производството на яйца в ЕС през последните месеци, причинен от „скока на разходите за суровини и от въздействието на огнища на птичи грип“, и едновременното увеличаване на потребителското търсене.

ЕС остава един от най-големите производители на птиче месо в света и нетен износител, с годишно производство от около 13,4 милиона тона, според данни на ЕС. 

Въпреки това Асоциацията на преработвателите и търговията с домашни птици в ЕС (AVEC) предупреждава, че конкурентоспособността на ЕС намалява и казва, че увеличението на вноса от Украйна, но също така и от Бразилия и Тайланд, е „много тревожно“.

Франция настоява за ясен отговор от ЕК относно управлението на притоха от захар от Украйна

Напрежението нараства и около захарта, особено във Франция. „Фабриките са затворени“, каза френският евродепутат Ан Сандер. 

Износът на захар от Украйна за ЕС е нараснал от 25 000 тона между октомври 2021 г. и юли 2021 г. до 390 000 тона през същия период на миналата година, според данни на ЕС.

Френската асоциация на производителите на захарно цвекло (CGB) призова за „ясен отговор от Европейската комисия относно бъдещото управление на този приток на захар“ . Асоциацията се опасява, че увеличените обеми могат да свалят цените и да навредят на местните производители.

Въпреки това Баску посочи, че „цените на захарта остават на много високо ниво, на повече от 800 евро на тон“. 

Средната цена на захарта в ЕС „достигна рекордно високи нива през 2023 г.“, според еврокомисаря по земеделието Януш Войчеховски. „

Поради тежката лятна суша, производството на захар за 2022/2023 г. се оценява на почти 12% по-ниско в сравнение с предходната година“, каза той в писмен отговор на евродепутата Петер Яр. 

В същия дух Баску призова евродепутатите да не забравят, че ЕС „беше зависим от украинския внос преди войната и остава такъв и  след войната”. Той добави, че Унгария и Румъния са “нетни вносители” на захар. 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА