Борса за агростоки на едно гише

Кирил Александров
Кирил Александров
10 Минути

Белгийският земеделски кооператив Bel Orta е един от най-големите в Европа. Продукцията на 1600 фермери се търгува в борси в седем града в страната. „Агрозона“ посети една от тях, в белгийския град Синт Кателейне-Вавер. Мястото е тържище през последните 50 години. Интересното тук е, че ако си търговец на едро, можеш да купиш всички видове плодове, които се произвеждат в страната, на едно гише.

Членове на кооператива са експортни компании, търговски вериги, други борси. Земеделските производители са предимно от Фландрия, където е най-силно развитият земеделски регион на страната. Има и няколко от южната част на Белгия и от Нидерландия, но като цяло по-ефективно е да си местен производител, казва Джо Ламбрехт, маркетинг директор в Bel Orta.

6291bcc4e4b55c5e6f7963cf807fea641208cc257da1c00c53pimgpsh_fullsize_distr
Етикетите позволяват точно проследяване от производителя до търговеца

Оборотът на кооператива за 2015 г. е близо 370 млн. евро. Продадени са 600 000 тона продукция, като това количество покрива 43% от пазара на пресни продукти в Белгия. Делът на плодовете е 22% от целия оборот, а зеленчуците са 56% от него. 70% от стокооборота се изнася, предимно в съседните държави Франция, Холандия, Германия, САЩ, Япония, преди ембаргото и Русия.

Преди началото на всеки стопански сезон фермерите се събират и заедно опитват нови сортове, решават кои ще отглеждат, за да имат повече успех на пазара. Всеки производител има възможност да закупи правата за производство на две марки на кооператива – Bel Orta и Flandria, които съответстват на първо и второ качество на продукцията. Когато ги видят в търговската мрежа, клиентите знаят какво купуват, защото марките са гаранция за качество.

Електронна търговия

Продукцията само се складира и продава в борсата, отговорност на фермера е да я почисти и пакетира. След като новата доставка пристигне тук, се проверява дали отговаря на качеството на марката Bel Orta или Flandria и се маркира съответно. Борсата разполага със 750 склада с различни размери и търговците могат да ги наемат според обема, с който разполагат.

При създаването си в началото на 60-те години борсата е представлявала едно хале и наддаванията са ставали чрез надвикване между клиентите. Днес търговията се осъществява изцяло онлайн по два начина, като търговецът може да наддава от работното си място или да дойде във високотехнологичната зала на борсата. Удобството на този вид търговия е в това, че на „едно гише“ можеш да купиш всеки плод или зеленчук, който се произвежда в страната. Клиенти на борсата са компании не само от страната, а и от чужбина. Наддаванията се регулират от 6 суперкомпютъра.

Търговията на борсата се осъществява по електронен път 6 дни в седмицата, обикновено от 7.15 ч. до 11 ч. сутринта. Управлява се от 6 компютъра, свързани с по един часовник на таблото пред търговците. Стрелките на тези часовници се движат обратно на обикновените. Тръгват от 12 ч. надолу и на всеки 5 секунди цената пада от 1 до максимум 2 евро. Тогава търговецът трябва да уцели точното време, в което да натисне бутона за спиране на часовника. Цената на стоката, която се продава на партиди с определено качество, се показва на часовника заедно с номера на търговеца. Така ако някой се нуждае от големи количества, трябва да бъде по-бърз от конкуренцията, а цената остава висока.

За благотворителност

f07ab9e7e137820b6446ff52fd25624f8fab1a0583a116ea82pimgpsh_fullsize_distr
Борсата разполага със 750 склада с различни размери

От май до септември е най-силният сезон на борсата. Тогава тук се обработват по 1000 тира на ден, които се обслужват само до обяд. 24 часа в денонощието производителите имат достъп до складовете и ако се наложи да се направи доставка например посред нощ, могат да го направят с кодове за достъп. На сутринта продукцията се взима от склада и се прибавя към останалите количества за търг. От залата в Синт Кателейне-Вавер може да се наддава и за продукт, който се предлага на конкурентна борса. Целта е да се купи на най-добрата цена. Отделно работи система за търговия онлайн.

При търговия на определена стока, ако цената й на часовника достигне гарантираната от ЕС изкупна цена, тя не се предлага на търговските вериги, а се дарява за благотворителност, при което ЕС компенсира с по-висока цена, а разходите за транспорт поема борсата. Заради политиката на ЕС да се стимулират организациите на производители, ако продукцията на един фермер остане непродадена, като член на Bel Orta той ще получи за нея средната изкупна цена, която е гарантирана от ЕС. Bel Orta работи и с договори с производителите, но този метод не е предпочитан, защото цената е фиксирана, а чрез търг тя се определя от търсенето и предлагането.

GPS ориентир

След като дадена партида е купена в залата, клиентът може да принтира информацията за нея. Данните се съхраняват в електронната система и се използват от шофьорите на електрокарите, които превозват пълните еврокасетки от хладилните складове до камионите на клиента.

2c4dd699438d5f25f27eb730f657f4db5140a45c3c3be2f84cpimgpsh_fullsize_distr
Борсата разполага със 750 склада с различни размери

Доставките може да се натоварят от самия търговец или от служител на борсата. Всеки електрокар се управлява от GPS система и има компютърен терминал. Ако шофьорът няма представа от къде трябва да вземе определена партида и къде да я пренесе, си помага с информацията на екрана на терминала. Така се пести време и товаренето започва още в момента на излизането на търговеца от залата за наддавания. Шофьорът на терминала на електрокара маркира всяка европалета и принтира информацията за натоварената стока на хартия, която се дава на шофьора на тира.

На всяка касетка е залепен етикет с информация за производителя, за датата, на която е напуснала борсата, от кой склад е излязла. Така търговецът, ако не е доволен от качеството на закупения продукт, може да снима етикета и да го изпрати на борсата за рекламация. Това е полезно когато например продукцията е заразена с някаква болест или има друг дефект, който може да се проследи по веригата. „Преди няколко години, когато в Северна Германия избухна ешерихия коли, ние не можехме да продадем нищо от Германия. В продължение на месеци тя ни залежаваше тук, защото хората се страхуваха.“, разказа за „Агрозона“ служител в кооператива.

Понякога обаче с контрола на качеството се прекалява, защото годни за консумация плодове и зеленчуци се изхвърлят на боклука, вместо да се оползотворят от хора с нисък стандарт на живот. В средата на октомври стана обществен скандал именно с името на Bel Orta, защото бе уличена в изхвърлянето на контейнери с круши и други плодове годни за консумация, само заради това, че не са отлично качество.

Система за малките

Температурата в закритата част на борсата, където стоката престоява от изваждането от хладилния склад до натоварването на камион, се поддържа постоянно на 14 градуса по Целзий. 30% от използваното електричество се осигурява от соларни панели, а следващата година ще бъдат инсталирани два ветрогенератора, с което борсата ще бъде изцяло независима от доставчиците на енергия.

f07ab9e7e137820b6446ff52fd25624f8fab1a0583a116ea82pimgpsh_fullsize_distr
Към системата проявяват интерес от държави от чужбина

Системата е начин да се играе срещу „големите момчета“, затова към нея проявяват интерес посетители от Африка, където преобладават малките производители. Малките производители вярват, че заедно са по-силни. Влагат средства в Bel Orta и след това сами решават какво да правят с печалбата си. Членовете на белгийската организация са инвестирали еднократно от 50 до 100 евро – 50 евро за борсата за плодове и зеленчуци, които се продават под марката Bel Orta и още 50 евро, ако желаят да използват марката Flandria. Вноската се прави еднократно и важи „до живот“, като фермерите сами определят на колко търга могат да участват с количествата, които произвеждат. Организацията предоставя обучения за своите членове, които искат да научат повече за функциите на пазара или да получат съвет как по-успешно да реализират продукцията си.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА