Български и гръцки млекопроизводители обсъдиха въпроси от общ интерес

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Ниските изкупни цени на млякото, нодуларният дерматит, практически въпроси по отглеждането на животните и работата по селекция – това бяха темите във фокуса на среща между български и гръцки млекопоризводители в гр. Комотини, Гърция. Инициативата бе на Националния съюз на говедовъдите в България. От българска страна участваха фермери от Сливен, Стара Загора, Хасково, Русе и Твърдица, съобщават от Съюза. Гръцките фермери бяха представени от Председателя на Холщайн за Гърция г-н Василякас, чиято организация представлява и бранша на млекопроизводителите в Гърция. Присъстваха и братя Кутрас-собственици на една от водещите гръцки ферми и други фермери.

Изкупните цени на литър сурово млякото в България и Гърция през последните месеци бележат спад от 43 евроцента на 30-33 евроцента. В Гърция има икономическа криза, помощите за фермерите са блокирани, покупвателната способност на населението е намаляла и всичко това дава голямо отражение върху икономиката на фермите. Гръцките колеги провеждат непрекъснато срещи с държавните институции и дават пресконференции по този въпрос.
Гръцките фермери искат да се вземат спешни мерки за подпомагане на гръцкото млечно производство. „Ние призовавахме гръцките потребители с избора си по магазините да подкрепят гръцките говедовъдство и млечна индустрия, да купуват само млечни продукти произведени от гръцко мляко и произведени само в Гърция. По този начин ще се помогне да се поддържат около 100 000 работни места в млечният сектор, това ще допринесе за икономиката на страната ни, осигури на един минимален хранителен суверенитет и най-вече ще сме уверени в качеството на такава основна храна за нас и основна за нашите деца. Така че ние трябва купуваме само млечни продукти на “100% от гръцко мляко”, каза Василякас.

Фермерите обобщават проблемите тека:

A) Налице е гръцката марка- двете кръстосани гръцки знамена. Продуктите с този знак са от 100% гръцко мляко. Но се иска внимание, защото има много млечни продукти с квадратно гръцко знаме и думите “гръцки продукт.” Тези продукти са произведени в Гърция, но техните суровини са предимно вносни и много пъти не от прясно мляко.

Б) В някои случаи има продукти, например киселите млека, на които с големи букви е указан произходът на млякото (например 100% мляко Флорина , Пела и Серес), но в дребния шрифт на етикета потребителят е изненадан, че 100% се отнася до процента на млякото, участващо в производството на продукта, т.е. млякото може да бъде 5% местно производство, а в списъците за състава на продукта, а останалите 95% може да са от млека или млечни протеини физически внесени. Това е случай на законна измама на потребителя.

Д) Млечни продукти, които са традиционни и произвеждани само в Гърция, трябва да се произвеждат само от 100% гръцко мляко. Такива продукти които се произвеждат от вносно мляко трябва да бъдат забранени.

„Ние се опитваме да обясним на нашите съграждани, че целият инструментариум за опазване на нашата млечна индустрия е в ръцете на всички ни и най-вече в ръцете на гръцкия потребител. Сами трябва да опазим и развиваме нашата производствена структура и можем да изградим бъдещето на нашите деца.“, каза Василякас. Обръщайки се по този начин към населението фермерите се надяват да се увеличи потреблението на гръцкото мляко и осигурявайки качествен продукт за пазара да се преодолее кризата в сектора. Накрая, фермерите от Гърция предложиха в най-скоро време да се проведе среща между ръководствата на организациите и да се обсъдят въпроси за съвместно преодоляване на кризата.

Вероятно НСГБ ще излезе с подобен призив и към българското население, защото кризата у нас е не по-малка, отколкото в съседите, съобщават от НСГБ.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА