“През последните години бяхме посетители на животновъдното изложение в Солун, но тази година решихме да сме сред изложителите. Представяме тук цялото портфолио на нашата агробизнес производствена компания. Излагаме продуктите ни от зърнено-маслодайния сегмент и по-конкретно пшеница, царевица и овес. Освен зърнопроизводители сме големи производители на люцерна и голям производител на люцерневи гранули, които са един много добре приет продукт на гръцкия пазар”, заяви в интервю за Агрозона Андрей Мачуганов
“Също така на изложението представяме и груби фуражи, два продукта от люцерна и слама – люцерневи и сламени бали, люцерневи и сламени пелети”, допълни Мачуганов.
“Нашата компания има дългогодишен опит в търговските отношения с Гърция. Имаме изградени дългогодишни партньорства с търговци, представители и ферми. Гърция е важен пазар за нас, тъй като животновъдството тук е на много високо ниво. Присъстваме на изложението, за да представим още по-добре нашата компания, да утвърдим позициите си на пазара в Гърция и да съберем нови контакти”, заяви Мачуганов.
Българското зърно трудно се конкурира по цена с вноса от Украйна и Русия
“Пазарът е изключително волатилен. Имаше голям скок на цената на зърнения пазар. От известно време наблюдаваме обратния тренд или драстично падане на цените на зърнените продукти. Това се отразява и на гръцкия пазар. В Гърция в момента големите вносители, търговци и преработватели се възползват от момента и внасят украинско и руско зърно. Разбира се, българското зърно също продължава да представлява интерес, но ценовите нива са доста по-ниски от тези, които наблюдавахме преди 2 месеца. За да бъде продаваемо българското зърно сега на гръцкия пазар, то трябва да е на нивата и да е конкурентно на руското и украинското, което за съжаление означава, че трябва да бъде на доста по-ниски нива”, коментира още Мачуганов.
2023-та ще бъде година на оцеляването – висока себестойност със сравнително ниски продажни цени
“Бъдещето е много неясно. Картината, която се очертава е на висока производствена стойност на земеделските продукти в България заради високите цени на семена, торове, препарати и инфлацията, която наблюдаваме. В момента като се погледне към ценовите нива и пазара бих казал, че за съжаление те са на едни много ниски нива. Има големи количества налично зърно в българските производители и търговци. В Украйна и Русия също има един прекален запас от зърнени култури. Моето предположение е, че при нова реколта ще се търгува на доста по-ниско от нивата от преди 6-10 месеца. Това за съжаление няма да е добре за българските производители, заради високата себестойност и многото увеличени цени на енергия и суровини. Година на оцеляването – висока себестойност със сравнително ниски продажни цени”, заяви производителят.
Инвестициите са изключително важни
“Ние сме кандидат-бенефициент по мярка 4.1 и 4.2, тъй като имаме и преработвателно предприятие за люцерна. Имаме одобрен проект за закупуване на поливни системи, земеделска техника, соларни системи за производство на електроенергия. По 4.2 също имаме направен проект и очакваме резултати”, заключи той.