България подкрепя включване на дефиниция за „нов фермер“, но без отделна интервенция

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

България подкрепя включване на дефиниция за „нов фермер“, но без отделна интервенция. Това е едно от предложенията, включени в пакета за насочване на плащанията и обсъдени по време на заседание на Специалния комитет по селско стопанство към Съвета на ЕС. Пакетната сделка за преговори, която предлага Португалското председателство, съдържа редица предложения, сред които са: изискванията за активен фермер да бъдат задължителни, но при предоставяне на достатъчно гъвкавост за държавите членки при прилагането; използване на термина „активен фермер“, вместо „истински земеделски стопанин“; включване на дефиниция за „нов фермер“, но без отделна интервенция; таваните, намалението на плащанията и преразпределителното плащане да бъдат доброволни за прилагане; вътрешната конвергенция да е в рамките на 85% от планираната единична сума през 2026 г.; схемата за дребни земеделски стопани да остане доброволна; бюджетът за млади фермери да е в рамките на 3% от средствата за директни плащания, с интервенции и по двата стълба.

По-голямата част от държавите-членки, сред които и България, изразиха готовност за подкрепа на този пакет. Някои държави-членки, включително ЕК, изразиха съмнения, че Европейският парламент няма да бъде доволен и ще поиска повече отстъпки.

Относно новия модел за прилагане, Председателството информира, че има разминаване между позициите на Съвета и ЕП. Съветът и ЕК предлагат модел, базиран на изпълнение, докато ЕП предлага двупластов модел с елементи на съответствие, с цел гарантиране на защита на финансовия интерес на ЕС. Почти всички делегации подкрепиха предложението на Съвета и ЕК за запазване на новия модел за прилагане на ОСП и бяха против предложението на ЕП за двупластова система за прилагане.

Разгледани бяха елементи от пакета на председателството по Хоризонталния регламент, както и по Регламента за общата организация на пазара (ООП) на селскостопански продукти, предават от Министерство на земеделието, храните и горите.

ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА