Бадемът е най-търсената „звезда“ на ядките

Агрозона
Агрозона
3 Минути

Заради полезните си качества бадемите са особено търсени под формата на ядки – печени, бланширани и сурови, или като бадемово мляко и брашно, използвани за заместители на традиционните млечни продукти и брашна от пшеница.
Най-големият износител на вкусните ядки в световен мащаб е Австралия, следвана от търговския гигант САЩ и Испания като представител на ЕС, която се нарежда на трето място в челната тройка.
Бадемите са

атрактивна инвестиция в сферата на земеделието.

Основните им изисквания са мек климат, богата почва и много светлина. Освен тези фактори, съществуват и вторични като наличие на достатъчно вода през ранния период на цъфтене и добро опрашване от медоносните пчели.
Както при повечето земеделски култури, цената варира в следствие на изменение в търсене, предлагане и проблеми с климата.
Особеното е, че предлагането при бадемите е по-нееластично в сравнение с други земеделски култури. Не се приспособява бързо към цената, което може се обяснява с това, че от посаждане на бадемова фиданка до нейното плододаване минават 3 до 4 години. Бадемът не е претенциозна култура, но е задължително да се е отглежда в райони на страната, където сланите са по-малко, защото бадемите цъфтят рано, а

една слана може да унищожи цялата реколта.

За съжаление родните земеделци срещат редица трудности в реализирането на българския пазар, тъй като страната ни внася бадеми на по-ниски цена от големите световни производители като Турция и САЩ.
Бадемите са изключително богати на хранителни вещества. Имат високо съдържание на диетични фибри, протеини и органични витамини и минерали като калций, калий и магнезий.
Хапването на бадеми помага за предпазването на организма от вирусни и грипни заболявания. Според изследвания на британски и италиански учени, съставки във външната обвивка на бадемите засилват реакцията на имунната система към този вид инфекции.
Смята се, че вещества в бадемите допринасят за повишаването и подобряването на способността на белите кръвни телца да разпознават вируси.

Консумацията на бадеми има положителен ефект за

ограничаването на риска от развитие на диабет.

Те са богати на минерала магнезий, който играе роля в регулирането на кръвната захар. Проучване на Университета по медицина и стоматология на Ню Джърси установява, че хранителният режим, богат на ядките, помага за подобряване на инсулиновата чувствителност и намаляване нивата на „вредния“, LDL, холестерол при хора с предиабет.
Протеините са около 18% от състава на бадемите. Тъй като количеството въглехидрати в бадемите е ограничено, те са добър източник на белтъчини за хора с високи нива на кръвна захар и диабет.
Хранителният режим, който включва бадеми, значително подобрява когнитивните умения и способностите за учене при деца и тийнейджъри. Ползите произтичат от съдържанието на фенилаланин – съставка, за която е известно, че стимулира мозъчната дейност.
Шепа бадеми сутрин подпомага отслабването, тъй като те имат ефект да засищат и потискат апетита за дълго време.

Автор: Любомира ТОНЕВА

ЕТИКЕТИ:
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА