Аспержите губят позиции на трапезата на европееца

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

През 2021 г производителите ще компенсират ниското ниво на производство с по-високи цени

2020 г бе трудна за производителите на аспержи поради рязкото затваряне на пазарите. Днес, година по-късно, пазарът на полезния зеленчук се очертава труден за производителите заради климатичните особености и свитото производство.

През тази година пазарът на аспержи в Европа ще понесе рекордни загуби от гледна точка на обемите на производство, отбелязват аналитиците от EastFruit. В същото време дадените загуби е възможно да бъдат компенсирани с по-високите цени на този зеленчуци, категорични са експертите.

Главната особеност на производствения сезон през 2021 година се явява задържането на дозряването на аспержите с една и половина – две седмици почти във всички страни на Европа – от Белгия и Нидерландия, до Грузия. Дори в южните страни на Стария континент сезонът за производство и прибиране на аспержите започна по-късно от обичайното.

Още една отличителна особеност на тази година е опасността от измръзвания, които бяха усетени в повечето страни на континента. Подобен проблем все още нанася вреди на фермерите във Франция. Дори в Италия, стопаните, които отглеждат аспержи, се сблъскаха със загуби. Аналогични проблеми отбелязват и фермерите в Полша, Германия, Украйна и дори Великобритания.

Още един интересен момент е високото ниво на цените на аспержите. През миналата година бяха отбелязани критично ниски стойности на зеленчука. В Италия цената на дребно отбеляза нива от около 3 евро на килограм, от които производителите получаваха едва 1,5 евро за килограм. През настоящата година цените на аспержите са много по-високи – цените на дребно в Италия са на нива от 7-9 евро за килограм, а в Германия, където сезонът започва по-рано и продължава по-дълго време, дори превишава 10 евро за килограм.

Късното начано на сезона и загубите от мразовете, очевидно ще доведат до понижение на реколтата от аспержи в Европа. Още повече, че болшинството производители могат да компенсират загубите на количества с по-високите стойности. В същото време запазването на високи ценови нива през този сезон ще повлияят негативно на установилата се вече тенденция за ежегоден ръст на потребление на аспержите.

На Изток

Източна Европа също се записва на картата на производителите на аспержи. В Украйна цените на аспержите през тази година са между 8 и 10 евро за килограм, но производителите казват, че масовият сезон все още не е започнал. В Молдова цените на аспержите достигат до нива от 10-12 евро за килограм, но тук този зеленчук се възприема все още като екзотичен и няма голяма производство.

В Грузия също се отглеждат аспержи, но сезонът и при тези производители започва със закъснение. За килограм от зелените зеленчуци в Грузия се боят на дребно между 3,7 и 4,2 евро за килограм. Културата на употреба на аспержите на трапезата в тази страна е толкова развита, че през пролетта любителите на този зеленчук, като правило прибират диви аспержи.

 

У нас

У нас аспержи се отглеждат в изключително ограничени количества и повечето аспержи на пазара са внос от Италия или други европейски страни. Средната цена на връзка от 200 г аспержи е от 6 до 9 лв, което показва, че килограм от зеленчука може да достигне до рекордните 20 евро.

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА