Българската администрация постави своеобразен рекорд по затлачване на европроекти за селските райони, пише вестник „Труд“. 1217 инвестиции за селски туризъм и микропредприятия чакат одобрение вече година. 8 месеца се бавят други 937 проекта за модернизиране на стопанства – изграждане на плодни градини, модернизиране на преработвателни предприятия и др.
Според правилата на Министерство на земеделието и храните оценката на проектите трябва да става за максимум 3 месеца. Забавянето създава риск, че евросредствата няма да бъдат усвоени до средата на 2015 г., когато е крайният срок за това.
Преди месец земеделският министър Димитър Греков обеща забавените с повече от 4 пъти над максималния срок проекти да бъдат оценени от фонд “Земеделие” до края на април, но това не се случи. Туристическите проекти се бавели, защото фондът не знае дали да одобрява предложенията, в които е включена и покупка на возила. Не било ясно и дали ще се слага таван от 47 хил. лв. на финансирането за коли. “От министерството на земеделието казаха, че изпълнителният директор на фонда по свое усмотрение решава дали да одобрява проектите за автомобили. От фонда им отвърнаха, че те са прилагащ орган и нямат такива правомощия”, издадоха кореспонденцията източници на “Труд”.
Шефът на управляващия орган в министерството Светлана Александрова обяви пред “Труд”, че фондът ще получи указания още днес. “Ще са готови тази вечер (вчера вечерта – бел.ред.)”, каза Светланова, но добави: “Не може да пуснем указания този проект “да”, онзи – “не”. Фондът да одобряват само разходите, които не противоречат на целите на европейския фонд.” Неясноти бавят и проектите за модернизиране на земеделски стопанства. “Министерството не е отговорило на запитване на фонда дали преработвателни предприятия, които доказват задължителните обороти с приходи от дивеч или отглеждане на годжи бери, могат да получат пари”, твърдят източниците на вестника. Александрова не коментира, защото влезе в среща. Министър Греков, който е на посещение в Китай, не си вдигаше телефона.