Студеното време напомня, че скоро ще е подходящо да се засаждат в градината декоративни дървета и храсти. Време е да подготвим почвата в градината, като я обърнем с права лопата на дълбочина 30-40 см за да подобрим физическото и състояние преди засаждането на нови растения. Много е важно това да стане, когато земята е влажна, но още не е замръзнала и растенията са в покой . Основен показател при широколистните видове, че са в покой, е опадването на листата . Тогава безболезнено се пренасят в градината . пренасянето при тях е по – лесно, защото не се нуждаят от специална опаковка . Ако веднага не ги засадим ,трябва да ги съхраним във важна почва след изваждането им за да не са на открито корените им и да не просъхнат . Преди засаждането задължителна мярка е да отстраним с овощарска ножица наранените корени . Това се налага, за да се предотврати навлизане на бактерии и гъбички през раните. Дупките, които подготвяме за новите растения се изкопават предварително и трябва да са по – широки, за да се разрохка добре почвата и се даде по- голяма свобода на корените, както и възможност за правилно развитие на кореновата система . При засаждането е добре да се спази ориентацията, т.е. дървото или храста да се разположат така, както са били преди изваждането по отношение на географските посоки . Дълбочината на засаждането трябва да бъде така, че растението нито да стърчи, нито да е потънало в почвата . Почвата трябва да обгърне плътно корените, а не да остане въздух между тях, поради което засаденото растение се претъпква с крака и се полива обилно с вода за сцепление на почвените частици . Ако мястото е изложено на вятър, е добре растенията да се укрепват с колчета . Засадим ли правилно растенията в градината, на пролет ще се радваме на красота и ухание .
Тънкости при засаждане на декоративни дървета и храсти в градината

Автор:
Паулина Йоргова
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година.
Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.
РЕКЛАМА
ВИДЕО
Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000 хранителни продукти.