Три държави стопанисват 3/4 от лозята в ЕС

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

Испания, Франция и Италия притежават три четвърти от площите, заети с лозя, в ЕС – близо 3,2 млн. ха. Водеща държава по най-много лозя за вино е Испания с почти 1 млн. ха. през 2015 г., следвана от Франция – 803 хил. ха. , Италия – 610 хил. ха, и Португалия 199 хил. ха. Съседните ни Румъния и Гърция са имали през 2015 г. съответно 184 хил. ха и 103 хил. ха. За сравнение площите в нашата страна са възлизали на близо 60 хил. ха, сочат данни на Евростат.

Най-голяма средна площ за имение е регистрирана във Франция – 10,5 ха, следвана от Люксембург и Австрия, съответно 4 ха и 3,2 ха. Средна площ по-малка от 1 ха е отчетена в Румъния – 0,2 ха, Малта – 0,3 ха, Хърватия – 4 ха, Гърция, Кипър и Словения по 0,5 ха. У нас средната площ за стопанство е била 1,3 ха, а районът с най-голям обем лозя е Югоизточният – 33,2% от общите винени насаждения. Общият брой на стопанства с лозя в страната към 2015 г. е бил 45 179 от общо 2 404 968 в Европейския съюз.

Гроздето в схемата за качество на ЕС за защитено наименование за произход е било повече спрямо това под защитено географско указание в повечето страни членки като изключение правят България, Гърция и Кипър.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама