Със 7 млн. евро ЕК ще подкрепи опазването на черния лешояд и царския орел у нас

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

Европейската комисията одобри инвестиционен пакет на стойност 264,8 млн. евро в подкрепа на околната среда, природата и екологосъобразния растеж в Европа, съобщават от българското представителство на институцията. Инвестициите са за 96 нови проекта в 21 страни от ЕС, финансирани в рамките на програма LIFE за околната среда. Проектите обхващат дейности в областта на околната среда и ефективното използване на ресурси в подкрепа на преминаването към кръгова и устойчива икономика, природата и биологичното разнообразие, както и управлението и информацията, свързани с околната среда. ЕС ще съфинансира проектите като предостави 160,6 млн. евро.

В България програмата LIFE ще подкрепи два проекта на обща стойност 7 млн. евро. Проектите са “Светло бъдеще за черния лешояд” на неправителстваната организация „Зелени Балкани“ — Стара Загора, и “Земя за царския орел” на Българско дружество за защита на птиците.

С проекта, насочен към лешоядите, ще се подпомогне завръщането на черния лешояд (Aegypius monachus) в България. Целта е в България да се създаде гнездова популация на вида, като 48 лешояда се преместят и освободят на специално приготвени места. В рамките на проекта ще бъдат осигурени местообитания и източници на храна за лешоядите и ще се работи за намаляване на заплахите, като отравяне или сблъсъци с електрически стълбове. Той ще допринесе за изпълнението на Балканския план за опазване на лешоядите. Проектът за царския орел е съсредоточен върху всички зони от „Натура 2000“, които са от голямо значение за птицата в България. Ще се изпробват модели за възстановяване и устойчиво управление на пасища и ще се възстановят хранителни местообитания. Ще бъдат изградени изкуствени гнезда и ще бъдат подсилени стратегическото планиране и националната законодателна рамка, за да се гарантира дългосрочното опазване на вида.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама