МЗХ отчита съществено намаление на общото производство на плодове и зеленчуци през 2014

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

През 2014 г. се отчита съществено намаление на общото производство на плодове и зеленчуци в страната, обощава Ситуационно-перспективен анализ на плодове и зеленчуци, публикуван от МЗХ. Като основен фактор за по-слабото производство са посочени влошените климатични условия през годината в отделни части на страната – обилни дъждове, градушки, слани и измръзвания.

Анализаторите посочват, че при наличие на по-благоприятни метеорологични условия, през 2015 г. може да се очаква нарастване на производството на плодове и зеленчуци спрямо предходната година, но все още е рано да се прогнозират конкретни количества.

По предварителни данни на „Агростатистика” на Министерство на земеделието и храните през 2014 г. общата продукция от зеленчуци възлиза на 521,9 хил. тона. Спрямо 2013 г. се отчита с 18,6% по-слаба реколта, в резултат на понижение на производството от открити площи с 22% – до 427,1 хил. тона. Лек ръст има в оранжерийното производство (с 1% – до 94,8 хил. тона). Анализът посочва, че намалението на продукцията от открити площи се дължи предимно на спад на реколтираните площи (общо с 24,2%) под влияние на неблагоприятните климатични условия през годината.

В голяма част от основните зеленчукови култури е има увеличение на средните добиви спрямо предходната година, дължащо се на спазването на технологиите за отглеждане и използването на качествени, сертифицирани зеленчукови семена.

Най-голям принос за намаляването на общото производство на зеленчуци през 2014 г. има по-слабата продукция от картофи с 29,1% – до 132,2 хил. тона. Сред останалите основни зеленчуци спад спрямо 2013 г. е регистриран при производството на дини (с 48,1%), пъпеши (със 73%), пипер (с 21,8%), салати (с 28,4%), главесто зеле (с 9,2%), корнишони (с 50,9%), тиквички (с 12,4%), зелен грах (с 37,7%) и др. При картофите, дините, пъпешите и главестото зеле се наблюдава комбинация от намаление както на реколтираните площи, така и на средните добиви, отчитат анализаторите. При останалите култури са регистрирани по-високи средни добиви. Те обаче не могат да компенсират намалението на реколтираните площи. От друга страна, през 2014 г. има значително увеличение на общото производство на моркови (със 77,4%) и спанак (със 74,9%) и по-умерен ръст на продукцията от домати (с 1,8%), краставици (с 4,6%), патладжан (с 11,1%), тикви (с 10,8%), зрял кромид лук (с 4,3%), ягоди (с 9,3%), зелен фасул (с 2,2%), праз (с 33,9%) и др.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама