Започна засаждането на 700 кипариси на участък от 350 м от автомагистрала „Тракия“ между Бургас и Карнобат. Всяка зима при силни снеговалежи отсечката често става непроходима. Целта е засаждането на дърветата да спират снегонавяването, като по този начин пазят трасето от натрупване на преспи. За разрешаване на проблема през зимата около дръвчетата допълнително се поставят бали слама за уплътнение. Очаква се до средата на ноември засаждането на кипариси да приключи.
Кипарисът обхваща около 25 вида. Много е разпространен в Европа, но неговата прародина е Мала Азия, Северен Иран, островите Крит и Кипър. Обикновеният кипарис е дърво, достигащо до 20-30 м височина и диаметър 50-60 см дебелина, с продължителност на жизнения си цикъл до 2000 г., вечнозелен с ароматична дървесина.
Кипарисът не е взискателен към почвата. Расте успешно както на карбонатни, така и на силикатни почви. Понася кратковременни застудявания до минус 20ºС градуса, проявява най-добра екологична адаптация към по-сухия средиземноморски климат, притежавайки летен период на покой.
Размножаването става чрез семена и вегетативно с резници, някои видове от издънки. Пирамидалната форма на кипариса се използва за озеленяване поради естетическите си качества. Освен с декоративните си цели, той е полезен като ефективна звукова бариера и устойчив на въздушни замърсявания. Поради мощната развита коренова система, кипарисът служи като противоерозионно средство за укрепване на почвата. Заедно с това поради
пожароустойчивата си дървесина се използва за създаване на противопожарни пояси.