5 златни правила при пръскането на градината

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Спазвайте ги и ще направите работата си по-ефективна

Има няколко основни правила, които всеки стопанин трябва да спазва, когато реши да напръска растенията в градината си срещу болести и вредители с химични препарати за растителна защита. Ето най-важните от тях:

  • Срокове и честота на обработка. Трябва да работите в точния момент според препоръките на специалистите, защото проведените извън този срок обработки могат да навредят на растенията или реколтата. Не прекалявайте с честотата, нито пък разреждайте третиранията по ваше усмотрение, тъй като няма да са ефективни. Не използвайте препарати извън срока им на употреба, указан на опаковката.
  • Точното количество. Не трябва да смятате, че по-голямото количество активен препарат ще е по-ефективен в борбата с болестите и вредителите. Нормите и концентрацията на разтвора са указани на опаковката на препарата и те трябва да се спазват строго.
  • Смесвайте по правилата. Много важно е да знаете препаратите, които ще използвате дали могат да се смесват или трябва да се работи с тях по отделно и с промеждутък от време. Попитайте агронома в селскостопанската аптека как да процедирате, ако не знаете каква е смесимостта на препаратите. Някои засилват действието на други или пък го неутрализират.
  • Точното време. Обикновено растенията се обработват в мрачно безветрено време, когато няма опасност фините пръски да се разнесат към други растения или самите вас. Не пръскайте преди дъжд или след него, тъй като той може лесно да измие препарата. Не работете при слънце, тъй като растенията ще пострадат от това.
  • Спазвайте безопасността. Използвайте средства за лична защита. Облечете подходящи дрехи, които покриват цялото ви тяло, сложете си ръкавици и очила на очите. Маската е задължителна за лицето. Пазете и домашните животни да нямат контакт с третираните растения. След работа се измивайте добре и не внасяйте носените дрехи в дома си. Когато приготвяте разтвори, трябва да са в количеството, което ще употребите. Остатъците трябва да излеете някъде далеч от жилищни помещения, водоеми или подпочвени води.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА