4,5 тона добив от ечемик без никаква човешка грижа

Дефицитът на работна ръка е един от основните проблеми в земеделието у нас. Проблемът стои с пълна не само у нас, но и в други държави. Развитието на технологиите обаче може да се окаже един от ключовете за решаването на този въпрос. Оказва се, че обработката на земята, засяването и дори прибирането на реколтата може да стане изцяло автоматизирано, без каквато и да е човешка намеса. И това вече се случва.
Проектът „Хектар, свободен от ръце“ е първият в света хектар, в който цялата полска работа се извършва от автономни машини и дронове, човешка намеса няма дори в прибирането на реколтата. Обработката на почвата и пръскането са направени с малка по мащаб селскостопанска машина, изцяло автоматизирана. Изследователите от университета „Харпър Адамс“ посочват, че по-малките агро машини са по-благоприятни за почвеното здраве и за опазването на околната среда. Джонатан Гил от този университет коментира, че през последните години фокусът е върху прецизното земеделие, но по-големите машини не са съвместими с този метод на работа. По думите му те са тежки и увреждат земята.
Целият проект на изследователите е струвал по-малко от 200 хил. паунда и е финансиран от „Прецизни решения“ и „Иновативно Обединено кралство“. Технологията, която е използвана, е с отворен код, използван е автопилот на навигационната система на дрона.
По думите на Джонатан Гил най-трудната задача е да се нагласи агро техниката така, че да работи автономно. Той признава, че комбайнът, използван за целите на проекта, въпреки че е бил на 25 години, се е справил невероятно. Тракторът например, не се е справил толкова добре поради недостигът на време за настройки.
Сега екипът планира да произвежда бира, отново без човешка намеса, с прибрания по проекта ечемик, който възлиза на около 4,5 тона.
Темата за недостига на работната ръка в земеделието и „вноса“ на работници от чужбина е във фокуса на февруарския брой на списание „Агрозона“. В броя ще откриете и две ексклузивни интервюта – с председателя на АЗПБ Венцислав Върбанов и министъра на земеделието Румен Порожанов.