27 млади учени от ИПАЗР „Никола Пушкаров“ повишиха научния си капацитет по европейски проект

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

27 млади учени от ИПАЗР «Н. Пушкаров» участваха в проект “Програма за подобряване на интердисциплинарната подготовка и повишаване на квалификацията на младите учени в областта на почвознанието и екологията” финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” и  Европейския социален фонд.

Проектът представлява цикъл от образователни модули и разнообразни научни инициативи, които имат за цел да разширят познанията и повишат квалификацията на участващите докторанти, постдокторанти, млади учени и специализанти в областта на почвознанието, екологията и свързаните научни области.

За времето на изпълнение на проекта младите учени участваха в 12 курса и 3 семинара с разнообразна тематика: “Английски език за бизнес и аграрни науки”; „Рекултивация на земи, нарушени от добивна дейност”; „Почвено органично вещество”; „Относителна оценка (бонитировка) на земеделските земи“, „Почвознание“, „Агроекология“, „Почвена микроморфология“, „Геостатистика“, „Sustainable land management: Theory, concept, research methods, and experiences with approaches and technologies in practice”, “Soil sampling scheme, current practice, statistics and mathematics approaches” и др.

10 учени участваха в специализирани индивидуални национални и  международни курсове и осъществиха една специализация в Международния почвен реферативен и информативен център, Вагенинген, Хонландия на тема: «Дигитално почвено картиране, почвите в Света и тяхната оценка».

В резултат на образователната програма участниците придобиха 22 сертификата за успешно преминато обучение и 15 дипломи, и разработиха множество тестови и курсови работи, с които демонстрираха придобитите знания в изучаваните дисциплини.

31 авторски колектива от млади учени получиха финансова и научна подкрепа за подготвка на статии, а 20 души представиха своите статии на конференции и популяризираха финансовата подкрепа на ЕС.

През октомври 2014 г. всички млади учени участваха в почвено училище. Получените научни резултати бяха представени на международната конференция, организирана от Института по повод на Международната година на почвата – 2015 в отделна младежка сесия.

Една от инициативите на този проект е да инициира разработването на прогресивни програми за кариерно развитие на младите учени в близко бъдеще, и тя също приключи успешно.

Други проектни инициативи са:

  • Подобряване на инфраструктурата за обучение и обновяване на 18 работни места (чрез закупуване на компютърни системи – хардуер и софтуер).
  • Обновяване на библиотечния фонд със специализирана литература;
  • Издаване на брошури, съдържащи цикъла от семинари и лекции, както и брошурата-пътеводител от лятното училище;
  • Доставяне на лабораторни консумативи;
  • Предоставяне на допълнителни средства и техническо съдействие на докторантите за подготовка на дисертационен труд и за изследвания;
  • Осигуряване на допълнителни доходи на участниците в унисон с целите на ЕСФ за подобряване на качеството на живот на учените.
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА