13 лева на ден за почивка на прохлада в планината

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

13 лева би ни струвала нощувката в планински курорт през лятото. Срещу тази цена можем да отседнем в 3-звезден хотел в Банско, както и да ползваме целия СПА център на комплекса. Въпреки това обаче едва 25% от всички пътуващи българи предпочитат да почиват на хладно, заяви Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма. „Това ще рече, че от всички 10,5 млн. пътувания през лятото, 2 млн. ще са в планината“, поясни той.

Според него много от българите дори правят по няколко почивки през летните месеци, като съчетават и морето, и планината. Също така хората, които живеят по Черноморието, доста често избират да прекарат отпуската си в зимните ни курорти.

Най-популярни са и дестинациите около известните ни зимни курорти – Банско, Боровец и Пампорово. Край Разлог и Гоце Делчев има доста автентични къщи и семейни хотели, които са предпочитани места за настаняване в големите жеги, добави експертът, цитиран от “Монитор”.

Доста посещавани са и различни места в Източните Родопи, особено край Ивайловград. Съответно и Западните Родопи около Батак, Цигов чарк, Велинград и Юндола. Немалко наши сънародниците избират и Осоговската планина край Кюстендил, както и Трън. Варненци и бургазлии пък са големи фенове на Елена, Трявна и всички останали дестинации в Централния Балкан.

Някои от хотелиерите дори са смъкнали цените си с до 50%. Така например срещу двайсетина лева можем да почиваме в къща за гости в Банско, като в цената влиза и закуска.

В Боровец пък 2 нощувки със закуски биха ни излязли 56 лева, като ще имаме възможност да ползваме фитнес зала, безплатен паркинг, а децата ще могат да се забавляват в детския кът в хотела. По думите на Драганов обаче много от пътуванията не са свързани единствено с почивки, а и с кулинарен, младежки, спортен и екстремен туризъм. Напоследък са много популярни спортовете като парашутизъм и рафтинг.

Българите предпочитат да спят в хотели до 3 звезди и на морето, и в планината. В някои случаи дори планинските каменни къщи и луксозни вили биха ни излязли доста по-солено, отколкото ако изберем къщичките на морето. Планината определено не излиза по-евтино в сравнение с парите, които бихме дали, ако изберем да се печем на пясъка. Това е така, тъй като доста често летните планински спортове изискват специална екипировка, която като цена достига почти цената на ските и сноуборда.

На Балкана оставаме по-дълго време

 

Независимо от разходите престоят ни в планината е по-продължителен. „Средно в страната българите почиват за 2,8 дни, в планината прекарват 4,5 дни каза още Румен Драганов.

Специално през август много нашенци отивали в планинските райони, за да берат малини, боровинки, диви ягоди, къпини, шипки, гъби и бъз. Повечето хора обаче, които избират планината, отиват там, тъй като през лятото е доста по-спокойно, отколкото през зимата, когато курортите ни са пълни с чужденци. „През лятото отиват хора, които предпочитат тишина и спокойствие. Те искат да се възхищават на гледката и чистия въздух. И, ако слушат нещо, те слушат народна музика“, разказа той.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА