Затоплянето на климата затруднява съхраняването на реколтата

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

В продължение на няколко месеца семейството на Брайън Сакет отглежда картофи за производство на чипс, който може да се намери на лавиците в магазините в източната част на САЩ.

Около 25% от суровините за американските картофени чипсове се отглеждат в Мичиган, където въздухът е прохладен по време на събирането на реколтата през септември и в края на пролетта идеално подхождат за съхраняване на продукцията. Удобството на съхраняването е една от причините, поради които щатът произвежда повече чипс, отколкото всеки друг.

Но във връзка с повишаването на температурата на Сакет се налага да купи няколко хладилни установки за своите обширни складове. През миналата година той плаща 125 хил. долара за инсталацията. Парите са много, но картофите се развалят.

„Сякаш нашият хубав, свеж, прохладен въздух става все по-малко”, – казва той.

И думите илюстрират малкоизвестната опасност, планирата от глобалното затопляне за селското стопанство в много страни по света.

След събирането на реколтата, която не се употребява и не се обработва веднага, се съхранява понякога в продължение на няколко месеца. Заради затоплянето става все по-трудно и все по-скъпо да се събере продукцията.

Според анализи на климатолози периодът, когато въздухът навън е достатъчно прохладен за съхраняване на картофите в зоната на първично производство в Мичиган, вероятно ще се съкрати до 17 дни към средата на века и до месец към края на 2100 –та година.

Прозорецът за съхраняване без охлаждане също се намалява за ябълките на северозапад и североизток в страната, за фъстъците на югоизток, салатата на югозапад и доматите в долината Охайо, отбелязват учените.

Производителите се сблъскват с ръст на разходите за оборудване за регулиране на температурата и влажността и за електроенергия с увеличението на температурата на въшната среда.

От чий джоб ще се извадят парите за това поскъпване на производството? Вероятно, ще платят потребителите, което показва, че потенциалните последствия от глобалното затопляне за съхраняването на продукцията в значителна степен са били игнорирани по-рано.

„В нашето съзнание съществуват големи разриви във връзка с веригата от събития между полето, магазина и нашата чиния. Само няколко градуса могат да имат решаващо значение за това дали ще е икономично да съхранявате плодове и зеленчуци, които очаквате да имате на вашата трапеза, 365 дни в годината.”, казва Сакет.

 

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА