Вече има построени 34 хладилни камери за над 30 хил. тона ябълки
По време на кризата в Северна Италия, отчасти в отговор на рязко нарастващите цени на енергията, някои производители на ябълки се обърнаха към стария начин за съхранение на храна в пещери. Те използват пространства, издълбани в склона, за да съхраняват реколтата си в контролирана среда, като поддържат постоянна температура на ниска цена, пише Reuters.
Ябълките се съхраняват в пластмасови щайги в такива хладилни помещения. „По отношение на въздействието върху околната среда има повече предимства и ползи“, казва Мауро Ерлихер, един от инициаторите на старата нова технология. Едно от най-големите предимства определено е „консумацията на енергия, защото миналата година записахме 32% икономия на енергия при тестове“, добави той.
Пещерите под овощни градини в Предая, в района на Трентино, са проектирани от групата Melinda, която вече е построила 34 хладилни камери със складово пространство за около 30 000 тона ябълки – този брой се очаква скоро да нарасне до 40 000 тона.
Мауро Ерлихер обяснява, че докато традиционните големи надземни хладилни камери използват “сандвич панели”, изолирани с полиуретан и метални листове, за да поддържат вътрешността хладна, в подземните пещери самите скали действат като “сандвич панели”, колкото е възможно по-естествено ,” той каза.
Преди да се използват пещерите, камъните се охлаждат с газ на дълбочина от 5 до 7 метра, което позволява да се поддържа постоянна температура от около 1 градус по Целзий.
Въпреки че някои фермери първоначално бяха скептични относно идеята за съхранение в пещера, в крайна сметка резултатите им харесаха.