Защо трябва да накисваме ядките?

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Ядките и семената  могат да бъдат страхотна закуска или добавка към храната, но като всички бобови храни и те могат да съдържат вещества, които пречат на организма и водят до дискомфорт в стомаха. Чрез накисването ги правим много по-полезни за тялото си и това е начинът те да разгърнат изцяло хранителните си ползи.

Ядките съдържат вещества, наречени инхибитори, които са и причината ядките да не покълват, докато са на рафтовете в магазина. Същите тези вещества могат да причинят дразнене на храносмилателната система, пише wellnessmama.com. Накисването на ядки и семена в купичка с вода е начин да отстраним тези инхибитори. Така ядките се превръщат в храна богата на ензими, витамини и минерали. Освен това така те стават хидратиращи и много по-вкусни.

Ензимните инхибитори в ядките и семенатаpazar_peanuts

Суровите ядки и семена съдържат умерени нива на фитинова киселина и ензимни инхибитори (съединения, които блокират храносмилателните ензими). Фитиновата киселина е биологично необходима на растенията, тъй като спомага за тяхната защита, докато се развиват. С други думи, само защото ядките и семената се считат за добри източници на протеини, минерали и витамини, не означава, че тялото ни може да ги усвои оптимално. Всички растения съдържат фитинова киселина в различни количества, но бобовите, ядките и семената обикновено съдържат най-много. Важно е да се отбележи, че фитиновата киселина не е чак толкова вреда, стига да не се прекалява.

Значението на накисването 

При някои растения фитиновата киселина се неутрализира естествено по време на храносмилателния процес. Но при храни, богати на тази киселина, накисването е препоръчително. Накисването в минерален разтвор (в обикновена сол) и  дехидратиране след това, помага за разграждането на голяма част от фитиновата киселина като така даваме на тялото си повече полезни нутриенти.

Макар че в много традиционни култури присътва накисването и покълването на семената и ядките, този процес не се прилага в масовата хранителна индустрия.

Как се накисват ядките:

seasaltНеобходими са ви две неща: топла вода и сол.

Топлата вода ще неутрализира много от ензимните инхибитори каквато е фитиновата киселина и ще увеличи хранителните вещества, по-специално витамините от В комплекс. Солта също ще помогне за активирането на ензими, които да деактивират ензимните инхибитори, присъстващи в ядките. При накисване в рамките на 7-24 часа (в зависимост от вида ядки), много от инхибитори се премахват. След накисване е добре ядките да бъдат изплакнати.

От какво се нуждаете:

  • 2 чаши сурови ядки (добре е да бъдат от един вид)
  • 3-4 чаши топла филтрирана вода (водата да покрие ядките)
  • 1 супена лъжица сол

Как да го направите:

  1. Поставете топла вода в средно голяма купа или удобен за целта съд.
  2. Добавете солта и разбъркайте докато се разтвори.
  3. Добавете ядките или семената като се уверите, че те са напълно потопени във водата.
  4. Оставете съда с водата и ядките на стайна температура (не ги поставяйте в хладилник) за най-малко 7 часа.
  5. Изплакнете и отцедете ядките. Разпределете ги върху хартия за печене. Може да ги изсушите във фурната или да ги оставите отвън на проветриво място, докато изсъхнат напълно. Тази стъпка е важна, тъй като остатъчната влага в ядките може да ги накара да мухлясат, ако не се изядат веднага.

 

Четете още: Спирулината има 26 пъти повече калций от млякото

ЕТИКЕТИ:
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА