Заради АЧС може да има недостиг на лекарства за милиони хора

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Оказва се, че хората също може да заплатят с живота си за борбата срещу опасния вирус на Африканската чума по свинете. АЧС обикновено се разглежда единствено в контекста на проблемите с евентуалния недостиг на храни и икономическите щети. Не се отчита обаче, че от свинете, отглеждани в Китай се получават по-голямата част от световните ресурси на хепарин – лекарство, което предотвратява съсирването на кръвта.

Световната нужда от хепарин се увеличава

Хепаринът се използва за пациенти след операция или от хората, които се борят с различни болести на кръвообращението. Веществото се съдържа в лигавиците на червата на домашните свине. Многобройни усилия за разработване на синтетични аналози досега са напразни и промишленото производство на хепарин зависи от суровините, получени от тъканите на бозайници. В продължение на няколко десетилетия световната нужда от хепарин непрекъснато се увеличава и за производството му се използват тонове животински материали.
В момента Китай е най-големият производител на свинско месо в света и има достъп до огромно количество суровини, необходими за производството на препарати с хепарин. Въпреки това разпространението на епидемията от АЧС и последващото унищожаване на много свине, заплашва бързо да промени тази ситуация. Това може да има сериозни последици за световните доставки на хепарин.

Фалшификати заменят ценния илач

Аналогична ситуация е имало през 2008 г., когато епидемията от свински репродуктивен и респираторен синдром (PRRS) в китайските свинеферми доведе до внезапен дефицит на лекарството. В резултат на това се стига до многобройни фалшификации, които са довели до 80 смъртни случая и стотици странични ефекти при пациентите, приемащи лекарството. Вирусът на африканската чума по свинете има много по-голям разрушителен потенциал от PRRS и може да доведе до много по-сериозни загуби сред свинете в Китай.
Възможният недостиг на лекарства от свински хепарин ще застраши живота на хиляди пациенти. Една от идеите, които могат да помогнат за решаването на проблема с доставката на хепарин е използването на необходимата съставка от лигавиците на говеждите черва. Хепаринът от едър рогат добитък не е идентичен с този, получен от тъканите на прасета, а съставите на препаратите с него трябва да бъдат силно модифицирани. В продължение на много години обаче те се използват успешно в Бразилия, Аржентина и Индия. АЧС и необходимостта от намиране на нови суровини за лекарството може да бъдат огромен шанс за страни, които отглеждат голям брой говеда.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА