Започна сезонът за борба с градушките, ще пазим Добруджа със самолети

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Започна сезона за борба с градушките. Тази година ресорната изпълнителна агенция ще разполага с 18 хиляди ракети. Сезонът през 2019г. е определен като такъв с висока степен на градоопасност. През периода са проведени са 270 въздействия, в рамките на 59 дни, като са изстреляни 10 842 ракети и са обработени 1241 градоопасни клетки.  15 пъти по- защитени са били земеделските площи, над които е използвана техника за борба с градушките. 19 от градоопасните клетки са създали поражение на 7 346 дка в защитаваните територии, за сравнение засегнатите площи при незащитените земи е над 100 000 дка, съобщава инж. Ванчо Славеев, директор на Изпълнителната агенция за борба с градушките в интервю за БНР.

Въвеждане на пилотен проект за градозащита със самолетен способ

За земеделците, чиито територии не се намират в защитени територии тази година се предвижда въвеждане на пилотен проект за градозащита със самолетен способ. Той ще обхване района на изток от Плевен до Черно море и на север от Стара планина. В момента тече процедура за избор на изпълнител, като се очаква до най- късно два месеца да има сключен договор и дейността ще се извършва за поне 3-4 месеца. Намирането на самолет за целта не представлява трудност, за разлика от подготовката на пилотите. „Идеята е първоначално тази дейност  да се извършва с чужди пилоти, да има наши, които да се обучават и в бъдеще тя да се извършва или от българска фирма, или от самата агенция.“, коментира още Славеев.

Бюджетът на агенцията за тази година е около 21,7 млн. лева, като 10 млн. от тях са предназначени за ракети, около 9 млн. за персонал и 2 млн. за издръжка. На дневен ред в Агенцията стои и  пускането на 7-ми радар в района на Шумен. Ракетния способ е завършен и не се очакват допълнителни разширявания в това число и нови ракетни площадки.  „Радарите служат като очи, чрез които се наблюдава атмосферата. Релефът в България е доста пресечен и заради това са необходими повече радари. Информацията за градушки се получава именно от радара, като тя пристига приблизително около 15 минути преди самия валеж може да се разбере дали от съответната клетка се очаква градушка. Тези 15 минути дават на специалистите достатъчно време, за да реагират.“, споделя още инж. Славеев.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА