Законодателите на ЕС обсъдиха нов екоданък върху месото

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

 

Евродепутати обсъдиха въвеждането на данък върху производството на месо, средствата от които ще бъдат използвани за намаляване на вредните ефекти на сектора върху околната среда. Чрез новия данък ще се намали консумацията на месо в Европейския съюз и това ще се отрази положително върху отделянето на вредни емисии въглероден диоксид в атмосферата, се посочва в доклад на CE Delft, поръчан от датската лобистка организация The True Animal Protein Price Coalition (TAPP).

Според експертите на коалицията ТАРР данъкът ще допринесе за целите на Зеления пакт и може да бъде въведен от 2022 г. Така през следващите консумацията на месо може да се намали със 70% за десетилетие, но се очаква да се увеличи качеството на произведеното месо.

Целта на плана за увеличаване на данъка върху производството на месо в ЕС е да бъдат отразени разходите за опазване на околната среда, включително вредите от емисиите СО2 и биоразнообразие, се казва в доклада.

Изчисленията на учените сочат, че от този данък може да осигури допълнителни 32,2 млрд. евро годишно в бюджета на ЕС. Средствата от него ще помогнат на фермерите да прилагат по-екологични селскостопански практики. Ако бъде въведен също върху производството на плодове и зеленчуци, той ще помогне да се намали ДДС и повече домакинства с ниски доходи ще могат да си позволят тези продукти.

В идните месеци датската НПО ще представи предложението и в парламента на Дания, предава feednavigator.com.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА