След създаването на Китайската народна република селското население в Поднебесната империя намалява наполовина и повечето жители на страната живеят в градовете, съобщи Националната статистическа служба в Пекин.
Ако през 1949 г. над 89% от населението е живеело в селата, то през 2018 г. малко повече от 40% се намира там. Всичко това отразява икономическото развитие на страната. Делът на градското население в този случай е важен показател. Във връзка с това информационната агенция Синхуа цитира мнението на професор Чен Гуачиян, който смята, че преместването на работна ръка в градовете е допринесло за развитието на икономиката като цяло, ускорената модернизация на селските райони и повишаването на жизнения стандарт на жителите на селските райони.
Според Министерството на финансите на Китай, само по време на последната вълна на урбанизация, страната е изразходвала помощ за презаселване на 30 милиарда юана, или 4,18 милиарда долара.
В същото време Китай се стреми да предотврати изкривявания в развитието на градовете и селата, въпреки че това не е лесно. Това лято ръководството на страната разработи основни насоки за възраждането на селото. Счита се за целесъобразно да се развиват производствени вериги в селските райони във всички направления за производство на продукти с висока добавена стойност. Делът на такива продукти в БВП на страната трябва да стане значителен, а жителите на селските райони също трябва да използват изцяло резултатите. Това е само част от решението на проблема.
Ръководството осъзнава необходимостта от привличане на образована младеж в провинцията. И това лято е взето решение по всякакъв начин да се съдейства за развитие на предприемачество, включително в селските райони. Ще се разпределят средства и ще се появят нови стимули.