Южна Корея иска да внася свинско месо и кисело мляко от България

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Вероятно е в близко бъдеще Южна Корея да внася качествено свинско месо от България, научи „Агрозона“ от посланика на Н.Пр. Шин Бунам, посланик на Южна Корея в България. „Интересуваме се също така от внос на кисело мляко. Опитах го, когато за първи път дойдох в България. Неотдавна бях в Смолян, там опитах традиционно кисело мляко и преживяването бе впечатляващо.“, каза още той и допълни, че високо ценени са и българските висококачествени вина. В износа на агростоки от България за азиатската държава преобладават пшеница, смес от пшеница и ръж, и царевица.

Южнокорейска компания отглежда гъби във ферма до Велико Търново. Продукцията от 800 кг на ден продава на местния пазар и се изнася за съседните на България страни. Друга фирма от азиатската държава произвежда млечни продукти в собствена мандра.

Фермерите получават субсидии от държавата, но те не са толкова високи както в ЕС, каза още Н.Пр. Шин Бунам. Стимулира се производството на най-разпространената в страната земеделска култура ориз и няколко вида плодове. На местния пазар преобладава вносът на плодове и от това страдат фермерите.

южна корея
Н.Пр. Шин Бунам посети щанда на Южна Корея по време на международно изложение в София

Едно от основните предизвикателства пред земеделието в Южна Корея е въпросът как намаляващото население в селските райони да задоволи нуждите на 50 милионното население на страната. „Нашето производство на агростоки не е голямо. Земеделието е все по-малко атрактивно за младите хора и тенденцията е към намаляване на населението в селските райони. Сред най-произвежданите продукти са ориз и това е бъдещето на страната, както и производството на телешко, свинско и пилешко месо.“, обясни Н.Пр. Шин Бунам.

Вече са се състояли преговори между български производители на безалкохолни и алкохолни напитки от арония и южнокорейски търговци, но е предложена изкупна цена под себестойността на плода, каза за „Агрозона“ производител на плода у нас. Евтината продукция от Полша подбива цените на българската стока, но качеството на родните плодове е високо. Това, според производителя, е една от причините гостите от Азия да проучват възможностите сами да отглеждат арония в страната ни.

Големи производители на плода на Балканите са Босна и Македония. Износът на плода при тях се подкрепя по швейцарска програма, а пазарната реализация е предимно в Швейцария и Германия.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА