Вятърната енергия на сушата е по-евтина от въглищната, газовата и ядрената енергия

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Генерирането на електроенергия от вятър на суша е по-евтино от производството на газова, въглищна и ядрена енергия като се имат предвид извънредни фактори и субсидии, свързани със съответната технология, това сочи проучване на Ecofys от 10-и октомври тази година по поръчка на Европейската комисия, посочва в прессъобщение Българската ветроенергийна асоциация.

Въз основа на анализ на данните в доклада, извършен от Европейската ветроенергийна асоциация, на която Българска ветроенергийна асоциация е член, вятърната енергия на сушата е с приблизителна цена от 105 евро за МВтч, което е по-ниска цена от тази на газта (до 164 евро), ядрената енергия (133 евро) и енергията от въглища (между 162 и 233 евро). Вятърната енергия, произведена в морето (т.нар. offshore wind)
е на цена от 186 евро, а слънчевата енергия възлиза на 217 евро за МВтч.

Общата стойност на разходите за производство на енергия, включваща измежду много други външни фактори като качеството на въздуха, изменението на климата и токсичността за човека, показва, че цената на енергията от въглища е по-висока от най-високата цена на дребно на електроенергия в Европейския съюз. По данните от доклада, стойността на външните разходи на енергийния микс на ЕС през 2012 г. е между 150 и 310 млрд. евро.

На сушата и в морето вятърните технологии имат възможност за значително намаляване на разходите. Производството на енергия от въглища от друга страна, например, е напълно „зряла“ технология и е малко вероятно разходите в бъдеще да бъдат намалени, се посочва в съобщението на ветроенергийната асоциация.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА