Второ огнище на птичи грип в Румъния (+съвети за предпазване)

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

Птичи грип е достигнал и до съседна Румъния, вече има потвърдено вторично огнище на болестта със същия подтип H5N8, съобщиха румънските ветеринарни власти. Както и първото открито огнище, фермата се намира в окръг Марамуреш. Вирусът на птичия грип, установен при съседите съвпада с този, който порази останалата част от Европа, включително Полша и Унгария, съобщава AGROINTEL.RO. При разследване на ветеринарните власти е установено, че и двете стопанства са ползвали едни и същи транспортни средства за пренос на оборски тор. Досега са унищожени около 40 000 птици. Въведени са строги мерки за ограничаване разпространението на болестта, затворени са пътищата да общо 9-те птицеферми в района. За стопанствата извън зоните на ограничение продължават да се прилагат мерки за наблюдение и контрол.

Какво представлява птичия грип

Птичият грип е заболяване, причинено от вирус, който отразява пуйки, пилета, фазани, яребици, патици, гъски, водни и мигриращи птици. Заболяването се разпространява много бързо и засяга голям брой птици.Предаването на инфлуенцата по птиците се осъществява главно чрез мигриращи птици, особено водни птици, които се считат за естествен резервоар на вирусите на птичия грип. Вирусът на птичия грип се предава най-често от прелитащите птици, но също така от телата, секретите и екскрементите на заразените птици, водата, храната, оборудването, убежището и транспортните средства, които са били в контакт с вируса.

Според Флорика Дурлеа, от ANSVSA (Националният орган по безопасност на храните и животните), най-вероятно първоначално вирусът на птичия грип е донесен в страната от мигриращи птици. Освен това обаче се появиха съмнения за прехвърляне от съседна Унгария.

„Много е важно да се знае, че дивите и мигриращите птици най-често разпространяват вируса, учените са открили, че в тялото на тези птици вирусът се размножава и без да ги убива“, обяснява тя.

Ваксината срещу птичия грип е забранена!

Ваксината за имунизиране на птици срещу вируса на птичия грип не е достъпна за фермерите в Европейския съюз. По-конкретно птиците с инфлуенца по птиците не се ваксинират съгласно европейското законодателство, обяснява още Флорика Дурлеа. „Птичният грип не се лекува. Лечението на птици с инфлуенца е забранено. Птиците не се лекуват, защото ще продължат да бъдат източник на инфекция. Както при всяко вирусно заболяване, лекарства с пряко действие срещу вируса не съществуват, а само за предотвратяване на други вторични бактериални инфекции “, казва експертът.

Птичият грип при хората, риск от предаване

Птичният грип е вид грип, който засяга главно птици, но може да зарази и видове бозайници, включително хора, но за всеки подтип на този вирус има специфичност. Подтипът H5N8, открит във фермата в Марамуреș, не се предава на хората, съобщават румънските медици. Въпреки това всеки трябва да вземе мерки за безопасност, тъй като все пак има случай на зараза, макар и при при друг подтип. Човекът се разболява чрез директен контакт със засегнатите птици. Признаците и симптомите на инфлуенцата по птиците се състоят от втрисане, висока температура (39-40 ° C), главоболие, болки в очните ябълки, мускулите и ставите, кашлица суха, болка, затруднено дишане, променено общо състояние.

Как да се предпазим:

В румънската преса са публикувани и мерки, които трябва да се спазват от населението, за да се предотврати заболяването.

  • Мийте си ръцете със сапун и вода възможно най-често, особено след контакт с птици, при липса на вода и сапун ръцете се измиват със спирт или друг медицински алкохол;
  • не пипайте мъртви птици;
  • не позволявайте на децата да си играят с мъртви или болни птици;
  • купувайте птиче месо, яйца и птичи продукти само от официални магазини;
  • уведомете ветеринарните власти за всеки случай на заболяване или смърт на птици;

При приготвяне на храна:

  • отделете суровото месо от топлинно обработеното месо или от приготвената храна;
  • не използвайте същия нож или режещ инструмент за рязане на сурово месо и храни, които са готови за ядене;
  • измийте ръцете си преди, между и след боравене със сурови и топлинно обработени храни;
  • не поставяйте термично обработеното месо върху същата чиния или повърхност, на която е било, преди да бъде обработено;
  • птичето месо, включително яйцата, трябва да бъдат подложени на топлинна обработка за дълго време при подходяща температура, тъй като грипните вируси се унищожават при температура над 70 ° C;
  • преди да ползвате яйцата, измийте ги със сапун и вода и след това измийте добре и ръцете си;
  • не използвайте сурови или рохки варени яйца в храни, които няма да бъдат подложени на термична обработка;
  • след като сте пипали сурови птици или яйца, измийте ръцете си и  внимателно измийте всички използвани повърхности и инструменти.
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА