Всички морски екосистеми са замърсени с микропластмаса

Васил Русев
Васил Русев
2 Минути

Никоя морска екосистема не е пощадена от замърсяване с микропластмаса. Британски изследователи съобщават, че за първи път пластмасови микрочастици са открити във вътрешностите на дребни ракообразни, обитаващи най-големите океански дълбини, предаде Франс прес.

Авторите на проучването, публикувано в сп. “Royal Society Open Science”, са направили дисекция на 90 екземпляра от вида ракообразни Lysianassides, събрани в периода между 2008 и 2017 г. от дъното на шест от най-дълбоките океански падини.

Найлон, полиетилен, поливинилхлорид, синтетична коприна – поне една микрочастица е открита във вътрешностите на 65 (около 75 процента) от ракообразните.

Замърсяването с микропластмаса е повсеместно – от 50 процента от екземплярите, събрани на дълбочина 7000 метра край архипелага Нови Хебриди, до 100 процента от екземплярите, извадени от най-дълбокото място на планетата – 11-километровата Марианска падина.

“Част от мен знаеше, че ще се натъкнем на нещо подобно. И през ум не ни е минавало обаче, че ще открием микропластмаса в 100 процента от екземплярите, събрани от най-дълбокото място на планетата”, казва изследователят Алън Джеймисън от университета на Нюкасъл.

Джеймисън и колегите му се занимават основно с търсенето на нови видове в морските бездни. Осъзнавайки обаче, че разполагат с “колекция” от дребни ракообразни обитатели, събрани от най-големите дълбини, учените решават да проверят как стои наболелият въпрос с океанското замърсяване с микропластмаса.

Всяка година човечеството произвежда над 300 милиона тона пластмаса, част от която се озовава в океаните. В предишни изследвания пластмасови микрочастици са откривани в седименти на дълбочина 7000 метра край Курилските острови и в организми, обитаващи северната част на Атлантическия океан на дълбочина 2200 метра. Повечето проучвания обаче са фокусирани върху замърсяването с пластмаса на повърхността.

Разполагайки с тези нови данни, трябва да приемем, че замърсяването с микропластмаса е навсякъде, отбелязва Джеймисън.

Въпреки обявената война на проблема, надеждата за прочистването на океаните от огромното количество пластмасови отпадъци е слаба. Още по-мрачна е перспективата за труднодостъпните океански дълбини, където в крайна сметка се озовават микрочастиците.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА