Правят уникални вертикални мидени рифове в морето край Варна

Васил Русев
Васил Русев
2 Минути

Иновативна технология на вертикални мидени рифове, която съчетава печелившия „зелен бизнес” с мощния екологичен ефект за морето, разработи варненски екип под ръководството на морския еколог Арман Саркисян. Става дума за създаването на плаващи подводни мидени рифове, нещо като потопени ефирни многоетажни къщи с множество повърхности и пространства за заселване, наред с основния обитател мидите и други морски организми, като скариди, ракообразни, мекотели и риби.

Това съобщи за в. „Черно море” ръководителят на екипа от ентусиасти Арман Саркисян. Нарекли ги Pisa Reef („Пиза риф”), защото имали пропорциите и осанката на кулата в Пиза, тъй като били леко наклонени поради морските течения.

По думите на морския еколог уникалната идея е плод на дългогодишните им усилия, стъпили върху опита на редица океанолози, като проф. д.м.н. Асен Консулов и доц. д-р Ценка Консулова от ИО – Варна, на много практическите и теоретични идеи, свързани с отглеждането на миди.

Младите еколози започнали първите си опити с 22 установки от три модела още през 1996 г. Потопили ги на 22,5 метра в морето и получили много добри биологични резултати. Оттогава досега тествали към 14 свои модела и така малко по малко стигнали до оптималния вариант.

Разбрахме, че синтетичните въжета, които се използват в мидени ферми, не са подходящият конструктивен елемент, твърде е нетраен и уязвим, освен това има редица екологични недостатъци, обясни Арман Саркисян. Като нови те изглеждали много здрави, но проблемът бил, че са направени от фини нишки, уязвими на всяко триене при постоянното движение на водата. И когато обраснат, започвали да се разкъсват и да се превръщат в допълнителен източник на замърсяване на морската вода с микро пластмаса – глобален проблем за Световния океан.

А да не говорим, че самите миди са първият филтратор, който ги поема. Тяхната цел винаги била преди всичко екологична – да намерят начин да възстановят количеството и ролята на черната мида в морската екосистема. После тя самата да се развива качествено, както се казва – щастливо, за да бъде и добър продукт на трапезата ни.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА