Все повече български екокъщи в подножието на швейцарските Алпи

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Все повече екокъщи, произведени в Хасково, се строят в подножието на швейцарските Алпи, съобщава вестник „Новинар”. Къщите са направени от орловдолска глина, добита в тополовградско и от българска слама.

На пръв поглед технологията им е като на старите български кирпичени постройки, но с леки подобрения. Разработвана е  10 години от инженер и архитект. Двамата швейцарци имат и български съдружник от Хасково – Илиян Василев. Всъщност двамата са собственици на фирма Евробизон, която стопанисва фермата за бизони в тополовградско, а Василев е прокурист. След като станало ясно, че ще местят животните в Румъния, решили да реализират друга идея. Тримата създават акционерно дружество. Наемат производствена база в Хасково и стартират преди около година и половина. Вече имат няколко къщи в подножието на Алпите, издадени до ключ.

Идеята им е простичка – да възродят строителството така, както са строили хората преди векове – с естествени материали, природосъобразно и за векове напред. Затова и гаранцията за къщите, произведени в Хасково, е 100 години.

Къщите изглеждат така, както си ги поръча собственикът. След като документалната част на проекта е готова, от производственото хале в Хасково до нанасянето на обитателите минават 3-4 месеца, в зависимост от параметрите на желания дом, обяснява Илиян Василев.

 В Хасково се прави грубият строеж, различните детайли се товарят на тирове и стигат до Швейцария. По една къща работят общо 8 души. Те заминават на място и при сглобяването на постройката. Любопитна подробност е, че една къща се хваща в 10-12 тира.

Външна стена е с дебелина 70 см. Тя е от гипсокартон, после следва дърво, глина, дърво, слама, дърво, и минерална външна мазилка. Предимствата на умната дишаща къща е, че не плащаш нищо за отопление и охлаждане. Къщата е абсолютно пасивна и на швейцарците през зимата им коства нула разход, за това им е комфортно. И то при положение, че в Швейцария през зимата температурите падат до -30 градуса. В триетажна къща от 500 кв, произведена в Хасково, януарската сметка за ток е била 30 евро.

„Много е приятно усещането вътре, обяснява Василев и добавя, че  основното при дишащите къщи е, че влажността не се променя. Тя винаги е на 50 %.  И добавя, че това, че са от кал и слама никак не им пречи да изглеждат добре и супер модерно. Всичко в къщата се управлява от телефона, а интериорът и екстрите се правят индивидуално. В една от къщите по желание на собствениците са набавили полилей със 7 000 кристала, ръчна изработка.

Има и къща на 67 квадрата, с гараж. На друга пък са направили басейн на верандата на първия етаж, между другото пак хасковско производство – на ПИМ. В Лихтенщайн пък къщата, която са изработили, е с дървен покрив. Има  градина с езеро, а цялата настилка в дворчето е от  ивайловградски камък.

Илиян Василев обяснява, че къщите, които произвежда, не са по-скъпи от тухлените и в Швейцария например всеки, който реши да строи, може да си ги позволи. Цената на квадрат е около 3 000 евро. Той е доволен, защото във фирмата вече имат и първата българска поръчка. След поредната къща за Швейцария, която в момента правят, започват друга, която ще е в с. Момково, Пловдивско.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА