Водата ще бъде лимитиращ фактор през следващите десетилетия

Агрозона
Агрозона
7 Минути

Зачестяване на катастрофичните явления и повишаване на средните температури ще донесат климатичните промени на човечеството. Така смята проф. Пламен Мишев, декан на Бизнес факултета в УНСС и ръководител катедра „Икономика на природните ресурси”. Повишаването на температурите обаче ще облагодетелства северните страни. И като се има предвид, че Европа е рязко разделена на север и юг, това още повече ще задълбочи разликите между двете части на Стария континент, са неговите опасения. За Южна Европа може да се очаква, че ще се запустини, сочат негативните прогнози. Нашият климат ще стане като гръцкия, докато при южните ни съседи ще бъде горещо както в арабските страни. В по-северните части на континента обаче всяко вдигане на температурата ще повишава добивите. „При тази промяна ще се смени изцяло сортовия състав и технологиите. Ще се садят по сухоустойчиви култури, ще се използват минимални технологии, които запазват влагата. Изобщо земеделието ще мине на ново технологично равнище.“, категоричен е проф. Мишев.

Няма да бъдем пустиня

При нас ще стане доста по-топло, но няма да бъдем пустиня, а ще се смени продуктовата структура в земеделието. Вече се правят опити да се отглеждат субтропични култури, макар и на експериментално ниво, ноCracked desert dry tree при едно продължаващо затопляне, това ще се наложи за сметка на по-студоустойчивите видове, стана ясно още от думите на експерта. Все повече земеделците търсят сортове, които издържат на суша. Как ще се смени сортовата структура обаче е рано да се каже – дали по пътя на селекцията или на ГМО. „За мен лично ГМО-то е ускорена селекция”, каза още проф. Мишев.

С климатичните промени ще трябва да се измени и наборът от мерки на аграрната политика. За нея обаче е добре да се говори, когато се знае с колко пари ще разполагаме за това. Оптимистичните прогнози от неофициални разговори сочат, че средствата ще бъдат само 3-4% по-малко. Ако трябва да се заделят пари за обща европейска отбрана, за мигранти и други важни неща, неизбежно европейските чиновници ще посегнат на ОСП, смята той и припомни, че в аграрната наука има течение, което настоява, че след като в ОСП мерките са публични – те не трябва да отиват за подкрепа на частни производители, а за подкрепа на публични стоки и цели.

Лукс ли ще стане естествената храна?

Все по-малка част от хранителните продукти се базира на земеделски стоки и това е обща тенденция, твърди още експертът. Ще трябва да свикваме с това, затова неговата теза е храната да е преди всичко безопасна. Важно е да има контрол за това продуктът да е безопасен, а не толкова дали е получен с помощта на химията или от чисти земеделски суровини. Не случайно инвестициите в изкуствено месо постоянно нарастват и финансирането се прави от някои от най-богатите хора в света. Според професора хранителната индустрия все цветя и зеленчуциповече ще се отделя от земеделския сектор. Тя ще работи с много добавки, препарати и т.н. Така както е станало с текстилната промишленост, която също в началото е била изцяло зависима от земеделието. Сега в дрехите ни почти няма естествени суровини, винаги има добавки, които променят качествата на влакната. Същото ще стане и с храните.

Масата, тези милиарди хора, които пазаруват в супермаркетите все повече ще консумират изкуствени храни. Пример за това са сегашните домати, които издържат по два месеца. „Ще заменим наличните системи на напояване с капковото, както правят пустинните държава. Ще се промени сортовата структура тотално, особено на зеленчуците. Все повече ще се отглеждат продукти, които издържат на по-голямо засушаване, а плодове и зеленчуци ще ядем предимно оранжерийни.”, сочи прогнозата на учения.

 

Системи за изваляване ще помагат на земеделците

Според него е илюзия, че ще възстановим поливното земеделие. Големите ни реки вече са локви и няма откъде да дойде водата за напояване. Затова трябва да гледаме към технологиите от типа на капковото напояване. Но полските и техническите култури според него ще се запазят като основно производство, главно ще се променя сортовата структура, както и самата технология. „Предполагам, че системите за борба с градушките ще станат системи за изваляване в периода, когато растенията имат нужда от вода. Зърнопроизводството най-малко ще пострада.”, споделя още проф. Мишев.градина, напояване

При животновъдството отдавна сме приспособени към нашия специфичен климат. У нас добре могат да се развиват птицевъдство, свиневъдство и млечното говедовъдство, което е оборно. За месодайното направление той е скептик, защото у нас още юли месец тревата вече е пожълтяла и няма с какво да се хранят животните. Като се повишат още повече температурите и през юни месец няма да е зелено. Професорът обаче смята, че човечеството ще се приспособи, ще се вземат някакви мерки за газовете, които топлят земята, но той малко се съмнява, че резултатите ще бъдат особено високи.

Водата ще бъде лимитиращ фактор през следващите десетилетия, но борбата не е да осигуряваш повече вода и да се правят икономии, а да се създадат нови технологии, употребяващи по-малко вода.

магазин

Сблъсъкът: земеделие-енергетика

Не може да искаш поминък, ако се базираш само на земеделие и на природна среда. „За мен добруджанци биха спечелили, ако започне да се вади газ в този регион. Ако са останали предимно възрастни хора, те няма как да оценяват новите работни места в газовата индустрия, но липсата на използване на открити природни ресурси обрича хората на бедност. Така е в икономиката, ако не развиваш даден природен ресурс, няма от къде да дойдат парите.”, коментира експертът ситуацията в района на Генерал Тошево. Съвременното земеделие все по-малко ще има нужда от хора и все по-малко хора ще печелят от него. Бъдещето е на роботизирането, което предстои, каза той в заключение.

 

Паулина Йоргова

 

 

 

 

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА