Вносната сьомга е пълна с токсични вещества

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

Сьомгата е най-токсичната храна на света, твърдят френски журналисти. Това потвърди и българският диетолог проф. Донка Байкова. По думите й, сьомгата е много полезна белтъчна храна, богата на Омега 3 мастни киселини, но е и много мазна. 100 грама сьомга съдържа около 200 калории, която е с богато мастно и водно съдържание, каза Байкова пред БНТ.
Вносната сьомга като цяло е пълна с токсични вещества. Тя идва масово от аквакултури, а рибата там е по- некачествена. Първо, тя е бяла на цвят и за да стане оранжева я хранят с допълнителни смески, които придават ксантини – Е161. „Сьомгата от северните морета, която се внася и у нас, е богата често на диоксини, бифинили и какви ли не токсични вещества“, коментира Байкова. Диоксините съдържат ракови вещества, а бифинилите са токсични по отношение плода на бременната жена. Пъстървата, лавракът и ципурата са с по- чист състав, допълни експертът.
“Ако е диворастяща сьомга е с около 25% по-ниско калорична, с по-малко наситени животински мазнини, а по-богата на Омега 3, на минерали, витамини, изобщо с по-добра хранителна стойност. Но тя започва да изчезва от големите водоеми и сьомгата, която ние консумираме обикновено е от развъдници. Хайверът се пренася в един сладководен басейн, след 6 месеца се мести на брега на морските и океанските водоеми, за да я отглеждат по-нататък и я хранят докато стигне до определен размер. Тези риби са много екземпляри, които се отглеждат в малки площи и се хранят с различни смески”, обясни професор Байкова.
В края на миналата година САЩ разреши и производството на ГМО – сьомга.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА