Вижте къде и какво ловят БГ рибарите през есента

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Последните слънчеви есенни дни са тук, а заедно с тях продължават и опитите на любителите рибари да извадят някоя трофейна риба преди дългата и студена зима да ги раздели от любимото им хоби. Къде и какво ловят българските рибари в момента предаде НЛРС-СЛРБ.

Солидни костури показват добра активност и вземат много добре предложената жива рибка кубинка. Това споделят пазарджишки риболовци, замятали въдици на плувка по зали­вите на родопския язовир “Голям Беглик”. Пробвали са и на спининг, но там резултатите са били доста по-слаби. В актива си имат и една хваната щука, което потвърждава тенденцията на инвазия в посока високите родопски язовири. На близкия язовир „Малък Беглик“ също се ловят костури, но са по-дребни, предаде НЛРС-СЛРБ.

Имаше известен отлив в активността на рибата при задържа­лото се доста хладно време към 25 октомври, но все още може да се получи интересен риболов на язовир “Копринка”. Рибари, замятали въдици откъм комплекс „Артемида“, се хвалят с улов на платики и косту­ри от средна големина. Даже понякога платиките са откровено дребни. Хващат се и щуки, на тапа с жива рибка, но преоблада­ват такива до кило, много рядко излиза нещо по-голямо.

Все още замятат въдици за шаран на най-големия язовир в Плевенска област – “Горни Дъбник”, но биваците значително намаляха след ва­лежната вълна, преминала и застояла се дълго над страната. Излиза и по някоя бяла риба – най-вече на жива стръв. Сега друго ако не се хване, поне с платики може да се „начеше крас­тата“. Не са едри, но за занимавка стават. За тях фидерната въдица е най-доброто решение, понеже се изисква по-далечно замятане.

забрана, ИАРА, Agrozona.bg

Любителите на щукарския риболов продължават да наоби­калят язовир “Панчарево” и реализират успехи, въпреки че няма сигурна слука при търсене на зъбатия хищник. Към 25 октомври „Панчарево“ се очерта­ва като най-перспективната щукарска дестинация за софиян­ци през тази есен, след като околните баластриери по-често разочароват. Другата риба обаче е много пестелива в изявите. Може и да се излъже някоя платика или бабушка, но няма до­бри отзиви за силен риболов.

Белите мрени вече са в полезрението на най-запалените речни риболовци от Северозапада, които щурмуват река Огоста в търсене на екшън сцени. Битките наистина са зрелищни и може да се получи силен риболов, но все пак трябва да се на­мери пасаж и да се задържи на желаното място. В този смисъл правилното захранване е начин да се съберат желаните риби. Дългите болонези са се доказали като топвъдици за мрените.

Няколко солидни щуки по 5-6 кг, че и по-големи, извадиха местни рибари от привидно маловодната река Арката в Радомирско. Този приток на Струма очевидно държи голяма популация от хищници, понеже всяка есен по това време става интересен риболов и по реката, и по отводнителните канали в района. Но предупреждаваме: при плитката вода факторът „маскировка“ е от решаващо значение за улов на едри щуки. Около заметнати­те въдици не бива да има каквито и да е признаци на човешко присъствие.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА