Новата ОСП: Пълен размер на директните плащания само срещу спазване на задължителни изисквания за чиста околна среда

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Промените в околната среда са централна тема на реформата в Общата селскостопанска политика през следващия програмен период. Земеделските стопани са уязвими от климатичните промени, но в същото време аграрната дейност има съществена роля за тези промени. Затова в Общата селскостопанска политика има предвидени задължителни практики, които фермерите трябва да следват, за да опазват околната среда. Същевременно има и стимули за тези стопани, които решат да направят нещо повече. На това акцентираха днес експертите от аграрното министерство, които участваха в дискусията при представянето на SWOT анализа за околната среда и климат, която се проведе в Пловдив.

30% от бюджета – за еко мерки

Задължение на всяка страна членка ще бъде да задели бюджет, който е определен само за цели, свързани с околна среда и климат. Засега е ясно предложението на ЕК – 30% от бюджета за развитие на селските райони по Втори стълб да бъде отреден за мерки, свързани с околна среда и климат, уточни Мария Христова, координатор ОСП в аграрното министерство. ЕК предлага 9 цели, които да се изпълнят от всяка страна – членка, като три от тях са свързани с околна среда и климат. Това са – опазване на климата, опазване на природните ресурси и биоразнообразие и ландшафт. В регламента изрично е написано, че всяка държава – членка следва да обясни как ще постигне повече в следващия програмен период за опазване на климатът.

Зелена архитектура

Зелената архитектура не е нещо непознато за българските фермери, защото съществува и сега за всеки земеделски стопанин, но вече има един нов елемент. В „зелената архитектура“ се включва новият елемент – завишена условност. Вторият елемент е новата екосхема в Първи стълб, а третият е ангажиментите за управление на дейностите, насочени към околната среда и климатът в рамките на ПРСР (т.нар. агроекология, хуманно отношение и биологично производство). В новия период се предвижда комбинация като задължителни изисквания между кръстосаното съответствие и изискванията за зелени плащания.

Условността ще е задължителна за земеделските стопани, това не е схема. За да получават пълния размер на директни плащания, те ще следва да спазват тези изисквания, уточни Христова. В противен случай се предвиждат санкции. В новата ОСП ще се промени и мониторингът – той ще бъде целогодишен, като се правят няколко сателитни заснемания.

Има предвидени стимули за земеделските стопани, които спазват повече и опазват повече околната среда. Предвижда се екосхема в първи стълб, тя е различна от ангажиментите за управление, които са във втори стълб. Тези два елемента са доброволни и по тях може да се кандидатства, ако са спазени всички задължителни условия, които са условие за допустимост.

Представянето на Зеленият SWOT анализ беше направено от проф. Владислав Попов, а автори са екип от учени от Аграрния университет. В дискусията по документа взе участие и зам.-министърът на земеделието Вергиния Кръстева. По рано тази година беше представен първият SWOT  анализ, който бе изготвен от Института по аграрна икономика, предстои да бъде показан и още един, изготвен от учените в УНСС.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА