В момента на Софийска стокова борса един тон българско зърно се търгува за 340 лв. без ДДС

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Цените на зърното в световен мащаб намаляват през последните месеци. Причината за това е добрата реколта, която имаме както в Северното, така и в Южното полукълбо. Това заяви Антонина Белопитова, директор в Софийската стокова борса, цитиран от “econ”.

България не остава по-назад в това отношение и цените на зърното у нас през последната година са спаднали с 29%, обясни още тя. В момента на борсата един тон българско зърно се търгува за 340 лв. без ДДС. Припомняме, че преди година цената достигаше рекордните 500 лв. за тон. Подобни цени обаче означават по-малко приходи за зърнопроизводителите, коментираха експерти.

Като цяло цените от черноморския регион се диктуват от цените на зърното в Русия, Украйна и Казахстан, обясни председателят на ССБ Васил Симов. По данни на Световния съвет по зърното балансите от стоката през тази година в световен мащаб се очаква да бъдат добри. Конкретно от черноморския регион се очаква да бъдат изнесени около 32,5 млн. тона жито от реколта 2013-2014 г. Основните количества се очаква да дойдат именно от Русия, Украйна и Казахстан. Припомняме, че от България средно на година се изнасят около 2 млн. тона пшеница.

Според Белопитова в момента част от българските зърнопроизводители от Северна България изнасят продукцията си чрез терминалите в румънския град Констанца. Причината за това е, че там има много по-добра логистична база и по-бързо се товари кораба за разлика от портовете във Варна, Бургас и Балчик. Това е и причината от ССБ да смятат, че значителна  част от изнесената от Румъния пшеница за Египет всъщност е българска.

Трудно обаче може да се прогнозира цената на зърното от Украйна в момента заради нестабилната политическа ситуация там. Въпреки това се очаква, че цените няма да се променят драстично в региона.

По-евтино зърно и брашно у нас

В момента в Украйна цената на зърното е 280 долара на тон, като това е намаление с 15% спрямо година по-рано. В Унгария стоката се продава за 241 долара/тон, като там се отчита понижение с 27 на сто за година.

В Русия в момента цените варират от 240 до 250 долара на тон, но оттам е спрян износа в момента. Причината е, че водата около терминалите им за зърно е замръзнала в момента и стоката се държи на склад. Очаква се страната ударно да започне да изнася пшеница при затоплянето на времето.

От Софийската стокова борса отчитат и намаление на цената на едро при брашното. Сделките при тях в момента се извършват при цена от 0,72 лв./кг за брашно тип 500. Намалението е с 12% на годишна база.

С 30% е поевтиняла стоката в Европа за година

От ССБ допълниха, че през тази година в ЕС се очаква да има рекордно за последните шест години производство на зърно. От Световния съвет по зърното обявиха, че прогнозите са сегашната реколта да надмине 700 млн. тона в световен мащаб.

В момента цената на зърното в САЩ се е понижила с 19% и житото се продава за 256 долара на тон. Страната продължава да е и най-големият износител в света. Във Франция хлебното зърно се търгува за 261 долара на тон, което е намаление с 23% спрямо същото време на миналата година. В Германия стоката се продава с 26 на сто по-евтино и цените са понижили до нива от 273 долара на тон.

Като цяло ЕС се очаква да произведе около 142 млн. тона пшеница, което е с 10,6 млн. тона повече спрямо миналата реколта. Имаше съмнения от поражения на посевите заради снежните бури в САЩ и Западна Европа, но покривката е достатъчно дълбока и пшеницата не е пострадала, обясни Белопитова.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА