В края на юли-началото на август ще има прием по извънредната мярка COVID-19

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

В края на юли – началото на август ще има прием по извънредната мярка COVID-19, стана ясно от думите на заместник-министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева, която се срещна с малки производители на плодове и зеленчуци в село Еленово, Община Нова Загора. По време на срещата тя ги запозна с условията и помощта, която те ще получат благодарение на извънредната мярка COVID-19 за сектор “Земеделие”.

“Предложението на България за бързи средства и осигуряване на ликвидност за справяне с пандемията, което бе подкрепено от всички страни-членки на ЕС, е обнародвано в Официалния вестник на ЕК“, съобщи заместник-министър Кръстева.

Бюджетът по мярката е в размер на 2 %  от средствата по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. , което е в порядъка на 100 млн. лв. Те ще бъдат пренасочени към чувствителните сектори. Заместник –министърът обясни, че се работи в посока, мярката да не създава затруднения при кандидатстване от страна на земеделците, а също така и за прилагане от страна на администрацията. „Идеята ни е, в края на юли – началото на август да се отвори прием и максимално бързо и лесно финансовият ресурс да стигне до нуждаещите се земеделски стопани. Планираме те получат подкрепата си до 15 октомври“, допълни Кръстева.

Земеделските стопани, които участваха в срещата изразиха мнение, че по-добре да получат подпомагане на декар по мярката. По думите им, по този начин средствата ще бъдат получени в момент, в които имат нужда, а не следващата година, ако е на база доход.

Заместник–министър Кръстева обясни, че в момента МЗХГ събира становища по предложението и следващата стъпка е нотифициране на мярката пред Комисията.

Със земеделските стопани бе обсъдена и темата за защита от градушки, която става все по-актуална заради климатичните изменения. Създавайки взаимоспомагателен фонд за обезщетения, България ще може да участва за управление на риска и да получава средства от ЕС за това, според заместник-министър Кръстева. „Идеята е да се изплащат обезщетения и за под 100% пропаднали площи. След изготвянето на разчети ще стане ясно дали да бъде за над 30% или над 50% пропадналите площи“, уточни тя.

В срещата участие взеха директорът на ОДЗ Сливен Тодор Братанов и директорът на дирекция “Растениевъдство” в МЗХГ Петър Кировски, предадоха от пресцентъра на институцията.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА