Утре влиза в сила забрана за улов на пролетно-лятно размножаващи се риби

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

От 15 април,  влиза в сила забрана за извършване на риболов в периода на размножаване на рибите в рибностопански обекти намиращи се до 500 м. От утре ще влезе в сила и забрана за улов на калкан, която ще бъде с продължителност 60 дни. Освен това под забрана попадат карагьоза и попчетата.

Забраната се прилага с цел опазване на биологичното разнообразие и осигуряване на оптимални условия за размножаване и развитие на популациите от риба и други водни организми. В естествените и изкуствени водните обекти в страната се забранява уловът на риба и други водни организми през периода на тяхното размножаване.

Забраната не се отнася за любителски риболов във водни обекти, определени със заповед на министъра на земеделието, храните и горите.

Забранява се улова на риба през периода на нейното размножаване в рибностопанските обекти, както следва:

  1. Карагьоз (дунавска скумрия) (Alosa immaculata) в българския участък на река Дунав през периода от 15.04.2022 г. до 14.05.2022 г. включително.
  2. Калкан (Scophthalmus maximus) във водите на Черно море през периода от 15.04.2022 г. до 15.06.2022 г. включително, както и всякаква риболовна дейност, включително трансбордиране, задържане на борда, разтоварване и първа продажба за периода, съгласно Регламент (ЕС) 2021/90 на Съвета от 28 януари 2021 г. за определяне за възможностите за риболов на някои рибни запаси и групи рибни запаси приложими в Средиземно море и Черно море.
  3. Попчета (сем. Gobiidae) във водите на Черно море през периода от 15.04.2022 г. до 15.05.2022 г. включително с мрежени риболовни уреди, с изключение на риболовния уред волта.
  4. Пролетно-лятно размножаващите се риби в зависимост от надморската височина на рибностопанските обекти на страната в периода от 15.04.2022 г. до 31.05.2022 г. включително в рибностопанските обекти намиращи се до 500 м надморска височина;

В сила е и забрана за улов, пренасяне, съхранение, превозване и продажба на есетрови риби до 01.01.2025 г., включително и по време на размножителния период, в българската акватория на река Дунав и Черно море.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА