Турция обмисля преход към плановото селско стопанство

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

С плановото селско стопанство собствениците на ниви, краварници и птицеферми вече няма да произвеждат според предпочитанията си, но ще се постави акцент на износа

Турското министерство на земеделието и горите наскоро обяви приемането на планирания модел на земеделие съгласно концепцията „Турски век“, в съответствие с изявлението на ръководителя на турското министерство на земеделието Вахит Киришчи, който потвърди, че чрез плановото производство ще се осигури сигурността на доставките на продукти в страната.

Обръщайки внимание на три критични въпроса, Киришчи каза: „Първият е селското стопанство и храната, вторият е водата и третият е енергията. Селското стопанство и водата са от съществено значение за човечеството. Изправени сме както пред проблеми с водата, така и с почвата, така че трябва да планираме съответно производството си.“

„С плановото селско стопанство собствениците на ниви, краварници и птицеферми вече няма да произвеждат според предпочитанията си. Продукцията ще бъде приведена в съответствие с изискванията на плана. Ние разделяме нашите продукти на две категории. Първият включва стратегически продукти, а вторият – продукти, които са рентабилни за производство, въпреки факта, че не са стратегически.“, коментира още Вахит Киришчи.

По отношение на стратегическите продукти, които изискват гарантирана сигурност на доставките, Кириши обясни: „Нашият отдел за сигурност на доставките следи глобалните тенденции и ни предоставя информация и отчети за продуктите, които трябва да произвеждаме и закупуваме. Ние споделяме тази ценна информация с производители, търговци и пазара.“

„Договорното производство улеснява сътрудничеството между купувачи и продавачи. Инициирахме този подход в животновъдството чрез Института по месото и млечното стопанство, като гарантираме изкупуването и на месо, и на мляко от производителите. Ние сме ангажирани с този производствен модел и възнамеряваме да го внедрим в няколко продуктови категории.“, допълни той.

Киришчи заяви, че Министерството на земеделието и горите ще поеме ролята на разработване на стратегия и надзор. „В този контекст ние се стремим да делегираме някои от нашите отговорности, както в случая с финансовите съвети. Предвиждаме създаването на сертифицирани хранителни консултанти, сертифицирани агрономи и сертифицирани специалисти по аквакултури. Вярваме в работата с професионалисти като агрономи или сертифицирани ветеринарни лекари.“, коментира още Киришчи.

Министърът подчерта напредъка, постигнат от националния селскостопански сектор през последните 20 години, като отбеляза, че сега само турския агросектор представлява обема на износа, който преди е осигуряван от всички сектори на индустрията взети заедно.

Ръководителят на турското министерство на земеделието каза следното относно мерките за държавна подкрепа: „През 2006 г. въведохме законодателство, вдъхновено от развитите страни по света. Нивото на подкрепа, което възлизаше на 1,8 милиарда TL през 2002 г., достигна 40,4 милиарда TL до края на 2022 г. Тази значителна подкрепа ни позволи да постигнем рекордни резултати в агропромишления комплекс.

 

Фактите 

Производството на култури в Турция, което възлизаше на 98 милиона тона през 2002 г., се увеличи до 128,6 милиона тона през 2022 г. По същия начин броят на говедата се е увеличил от 9,9 милиона през 2002 г. на 18 милиона през 2022 г. Броят на овцете и козите също се е увеличил от 32 милиона на 58 милиона. И ние продължаваме усилията си да увеличим производството, например във връзка с аквакултурата. Въпреки че Турция е заобиколена от морета от три страни, производството на аквакултури в страната преди това е било относително ниско. Турската сьомга, например, беше относително непозната. Въпреки това през 2002 г. производството на турска сьомга достигна 62 000 тона, а до 2022 г. се увеличи до 525 000 тона. Само износът на рибни продукти достига 1,7 млрд. долара. Като цяло износът ни възлиза на 29,9 млрд. долара.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА